Co może oznaczać ten bardzo ciemny stolec?

Mężczyzna, 50 lat, cukrzyca typu 2. Od wczoraj mam skórcze po prawej i lewej stronie podbrzusza. Odczuwam przy nich silne parcie i muszę iść oddać stolec. Temu jest nardzo ciemny,luźny i bardzo śmierdzący. Dziś zauważyłem jeszcze krew na papierze toaletowym oraz na muszli,z czymś jak by skrzepy.nie mam nudnosci.mam nadwagę,ale staram się odżywiać zdrowo.co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kolor stolca wskazuje na obecność krwi, zaś ciemne jej zabarwienie oznacza, że do krwawienia dochodzi w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Z kolei czerwona, żywa krew w muszli klozetowej może oznaczać także pęknięcie naczynia krwionośnego lub guzka krwawniczego w okolicach odbytnicy, albo świadczyć o krwawieniu z kątnicy (czyli dolnego odcinka przewodu pokarmowego). Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/czarny-kal-kolor-kalu-stolec-smolisty-inne-kolory. Może to mieć związek z częstotliwością lub charakterem wypróżnień. Domieszka krwi w tzw. smolistym stolcu może także wskazywać na nieżyt żołądka. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/niezyt-zoladka-przyczyny-objawy-leczenie.

Ponieważ bez badań nie sposób ustalić ani miejsca, ani przyczyny krwawienia, sugeruję, by niezwłocznie skontaktował się Pan z lekarzem internistą bądź bezpośrednio z gastrologiem. Konieczne będzie badanie per rectum oraz gastroskopia i/lub kolonoskopia. Dopiero po zebraniu wywiadu oraz badaniach (w tym także podstawowych badaniach krwi) będzie można podjąć stosowne leczenie.

Więcej o krwawieniu z przewodu pokarmowego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-przewodu-pokarmowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.