Co oznacza gorączka i ciemne stolce?

Dzien dobry, mam 23 lata i od tygodnia boli mnie brzuch towarzyszy temu goraczka 38-39 stopni i bardzo czesta biegunka uniemozwliajaca normalne funkcjonowanie. Przez ostatnie tygodnie mialem uczucie przelewania sie, krecenia w brzuchu i grudkowady twardy w ciemnym kolorze stolec. Od 2 dni pojawil sie również suchy kaszel. Probowalem skontaktowac sie z przychodnia bezskutecznie. Co robic? Czy to cos groznego?

Redakcja abcZdrowie

Witam, ciemny kolor stolca – tzw. stolec smolisty – może świadczyć o obecności krwawienia w przewodzie pokarmowym. Przyczyn może być wiele – od żylaków przełyku przez wrzody żołądka lub dwunastnicy aż po żylaki odbytu. O żylakach przewodu pokarmowego przeczyta Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zylaki-przewodu-pokarmowego. Nierzadko ma to związek z dietą lub przyjmowanymi lekami (żelazo, węgiel leczniczy), jednak jeśli towarzyszy mu gorączka, to są to niepokojące objawy. Powinny zostać zgłoszone interniście niezwłocznie. Diagnostykę należy rozpocząć od badania na obecność krwi utajonej w kale – wykazuje czy doszło do krwawienia w przewodzie pokarmowym. Dodatkowo lekarz może zlecić kolonoskopię. Więcej na temat krwawienia z przewodu pokarmowego i chorobach, które je wywołują, może Pan przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-przewodu-pokarmowego. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.