Gdzie się udać z takimi objawami w ciąży?

Witam jestem w ciazy wypiłam.szklanke pepsi i odrazu zwymiotowalam czarna wydzieline że ślina wiem że tak się dzieje że ciąża wymioty ale wyczytałam że to mogą być wrzody lub krwawienie gdzie się udać ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, kolor wymiotów może mieć związek ze spożytym napojem – jeśli wydarzyło się to bezpośrednio po wypiciu Pepsi, to naturalnie kolor wymiocin będzie czarny. W przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego z powodu choroby wrzodowej dokuczałyby Pani również inne dolegliwości. O wrzodach więcej tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/wrzody-zoladka-przyczyny-objawy-mozliwosci-zarazenia. W przypadku tzw. fusowatych wymiotów, gdy ich kolor świadczy o krwawieniu, przyczyną mogą być także żylaki przewodu pokarmowego. Tutaj więcej o ich symptomach: https://portal.abczdrowie.pl/zylaki-przewodu-pokarmowego. Inne przyczyny wynaczyniania się krwi do światła przewodu pokarmowego to refluks lub skazy krwotoczne. Dotyczy to krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jednak jednorazowe wymioty, o których Pani pisze raczej nie kwalifikuje tych dolegliwości do choroby. Proszę zwrócić uwagę, czy wymioty się nie powtarzają (albo czy nie występowały w przeszłości) – zwłaszcza te zawierające żywą krew lub czarne; czy nie pojawiają się tzw smoliste stolce lub stolce z domieszką jasnej krwi. To są najczęstsze objawy chorób, o których wspominałam. Może Pani przeczytać o tym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-przewodu-pokarmowego. W takim wypadku proszę niezwłocznie skontaktować się z internistą z przychodni POZ. Może zadecydować o skierowaniu Pani do specjalisty od chorób układu pokarmowego, czyli do gastroenterologa. Jeśli jednak była to sytuacja jednorazowa, a w dodatku nie obserwuje Pani u siebie żadnych przewlekłych dolegliwości związanych z układem pokarmowym, to sądzę, że nie ma Pani powodów do obaw. Oczywiście, jeśli incydent ten mocno Panią niepokoi, nic nie stoi na przeszkodzie, by zgłosić się do internisty – wówczas zebrany wywiad może potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie chorób układu pokarmowego. Proszę też pamiętać, że w miarę postępu ciąży dolegliwości żołądkowo-jelitowe mają prawo pojawiać się i podyktowane są często fizjologią – ma to związek zarówno z hormonami, jak i rosnącym płodem, który może uciskać narządy wewnętrzne. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.