Dlaczego stolec ma żółte zabarwienie?

Witam, proszę o odpowiedź na trochę "głupie" pytanie, ale które mnie zastanawia od czasu gdy zaczęłam obserwować swój stolec (przechodziłam 3 tyg temu jelitowkę). Mam brązowy stolec, jednak gdy się podcieram to na papierze jest żółty. Czy to jakiś niepokojący objaw? Czy może to sugerować jakiś poważny problem z trzustką? Naczytałam się głupot w Internecie i się zestresowałam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

warto wiedzieć, że na wygląd stolca wpływa nie tylko stan zdrowia, ale również spożywane pokarmy oraz to, jak długo kał przebywa w jelicie grubym.

Żółty stolec, który występuje sporadycznie nie jest powodem do niepokoju. Przyczyną może być dieta bogata w owoce i warzywa – głównie te, w których występuje beta-karoten. Czasem jednak żółty wygląd kału wskazuje na problemy ze zdrowiem, głównie z układem pokarmowym. Żółte stolce mogą bowiem występować u osób cierpiących na choroby trzustki, choroby wątroby, infekcje jelit lub schorzenia pęcherzyka żółciowego.

Warto więc wykonać podstawowe badania, aby mieć pewność, że nic niepokojącego się u Pani nie dzieje. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym artykułem poruszającym ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/zolty-stolec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.