Dlaczego na stolcu widać tłuszcz?

Zauważyłam, że po oddaniu stolca na powierzchni wody unoszą sie krople tłuszczu, czasami o pomarańczowym lub czarnym zabarwieniu. Zdecydowanie nie jest to biegunka, tylko normalny stolec, którego zapach nie różni sie od "normalnych" stolców. Nie zdarza sie to za każdym razem, ale kilka razy w tygodniu (okolo 3 lub 4 razy) od okolo 6 miesiecy. Zdrowo sie odżywiam, ostatnio jem głównie warzywa i owoce. Nie jem mięsa, produktów mlecznych, słodyczy oraz nie pije w ogole alkoholu ani nie pale papierosow. W ostatnim czasie jem sporo produktów zawierających karoten (głównie marchew). Mam mięśniaka, który rośnie na tylnej stronie macicy (ma około 6 cm), rośnie w kierunku jelita, jednak nic mnie nie boli. W związku z mięśniakiem biore tabletki antykoncepcyjne, ktore przyjmuje w tak zwanych długich cyklach, czyli bez przerwy pomiędzy kolejnymi blistrami. Suplementuj witaminę D3 z K2 oraz kompleks witamin z grupy B. Poza tym na nic przewlekle nie choruje i nie przyjmuje innych leków na stałe. Czy tego typu objawy mogą być objawem jakiejś choroby? Z gory dziekuje za odpowiedz!

Redakcja abcZdrowie

Witam,

do trawienia tłuszczu potrzebna jest żółć i enzymy trzustkowe. Gdy jednych lub drugich brakuje, tłuszcz nie wchłania się w jelicie cienkim, a zostaje wydalony z kałem. Chory może wówczas zaobserwować charakterystyczne kulki czy krople tłuszczu unoszące się na powierzchni wody lub zauważa, że stolec jest trudny do spłukania, osadza się na muszli. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/biegunka-tluszczowa-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie.

Niezależnie od braku dolegliwości czy stopnia nasilenia niepokojących wypróżnień, by powiedzieć coś więcej, konieczne jest badanie kału na obecność tłuszczu – test jakościowy i ilościowy.

Powodem nadmiaru tłuszczu w kale (niekiedy w postaci tzw. biegunek tłuszczowych) może być wrodzony niedobór lipaz trzustkowych, przewlekłe zapalenie trzustki, a nawet mukowiscydoza. Również choroby zapalne jelit – wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Crohna objawiają się stolcami tłuszczowymi. Jeśli jest Pani zainteresowana, odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/autoimmunologiczne-choroby-jelit.

Proszę zwrócić się do internisty oraz wykonać badania kału, niewykluczone, że wskazane będzie wykonanie badań z krwi: enzymów trzustkowych (amylaza, lipaza), poziomu insuliny i glukozy, a także USG jamy brzusznej. O chorobach trzustki może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/trzustka-najczestsze-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.