Wyniki bilirubiny oraz żółte zabarwienie oczu i swędzenie

Witam serdecznie piszę ponieważ od lipca ubiegłego roku wyniki bilirubiny wynosily 2,2 od tamtej pory cały czas mam 2,2 a czasem nawet 2,9 dodam ze kilka lat temu miałam artroskopie a 14mc temu urodzilam córeczke . A także często wypadają mi kregi pytanie moje brzmi czy to już zoltaczka (mam żółte zabarwienie oczu i swędzenie) próby watrobowe w normie . Jedynie mam duży niedobór wit b 12 . Czy to już zoltaczka czy zespół Gilbert'a? Jakie dalsze leczenie?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przede wszystkim powinna mieć Pani przeprowadzoną dokładną diagnostykę, która pozwoliłaby określić przyczynę hiperbilirubinemii. Dopiero wskazanie konkretnej przyczyny umożliwi zastosowanie leczenia. Proszę zatem udać się na konsultację do lekarza POZ, który pokieruje dalszym postępowaniem. Jako pierwsze konieczne jest wykonanie USG jamy brzusznej oraz badanie poziomu bilirubiny wolnej i związanej, co wskaże grupę schorzeń, w kierunku których należy dalej Panią diagnozować.

Oczywiście, że Pani ma żółtaczkę - inna sprawa jaką. Podniesiony poziom bilirubiny, świąd i zażółcenie białkówek świadczą o tym dobitnie. Powinna Pani rozpocząć lub kontynuować diagnostykę. Proszę zauważyć, że żółtaczka nie jest chorobą samą w sobie - to objaw chorobowy w przebiegu różnych patologii. Więc np może mieć Pani żółtaczkę w przebiegu zesp. Gilbert'a lub innych chorób.