Kiedy żółtaczka noworodka minie?

Moja córka ma 3,5 tygodnia, urodziła się w 37 2 tygodnia ze względu na hipotrofie. Po porodzie miała żółtaczkę z naświetlaniem. Przy wyjściu ze szpitala w 7. dobie bulirubina na poziomie 11.5 we krwi. Teraz mierzyliśmy przezskórnie, bo wydawało mi się, że oczka, a może i skóra, mają bardziej żółty odcien niż wcześniej. Wynik na klatce 7,6, pozostałe niższe. Czy żółtaczka noworodkowa może w ogóle wrócić, a bilirubina zacząć wzrastac? Zapomniałam o to zapytać lekarza przy pomiarze

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Żółtaczka fizjologiczna rozwija się w wyniku nagromadzenia bilirubiny, czyli żółtego barwnika. W efekcie, czego następuje charakterystyczne żółtawe zabarwienie skóry, błon śluzowych oraz białek oczu. Bilirubina wydalana jest przez wątrobę i drogi żółciowe, a przetwarzana jest przez bakterie przewodu pokarmowego.

Żółtaczka u noworodków rozwija się, gdy zbyt duża liczba hemoglobiny i czerwonych krwinek ulega rozpadowi lub w wyniku zaburzenia czynności wątroby.

U noworodków poziom żółtego barwnika zwiększa się zazwyczaj po 3. dobie życia, a stan ten powinien trwa do dwóch tygodni. W przypadku wcześniaków, przypadłość ta może trwać dłużej i intensywniej.

Jeżeli zaobserwowała Pani przedłużająca się żółtaczkę u noworodka, proponujemy konsultację z położną lub lekarzem pediatrą. Prawdopodobnie, należałoby oznaczyć poziom bilirubiny w surowicy krwi, aby sprawdzić, na jakim aktualnie jest poziomie.

Żółte zabarwienie skóry może utrzymywać się przez pewien czas, a najważniejsze to monitorować poziomu bilirubiny w krwi. Fototerapia, którą zostało poddane dziecko, powinna przynieść pozytywne rezultaty.

Bardzo ważne w takiej sytuacji jest częste przystawianie do piersi oraz karmienie dziecka, nawet kilkanaście razy dziennie. Należałoby zapewnić dziecku, wystarczającą ilość kalorii spożywanych w ciągu doby.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zoltaczka-fizjologiczna

https://parenting.pl/zoltaczka-wczesniacza

https://portal.abczdrowie.pl/zoltaczka-noworodkow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.