Co oznacza taki wynik badania wątroby u 24-latki?

Witam W przypadkowym badaniu usg jamy brzusznej radiolog zauważył na prawym płacie wątroby niejednorodna lita hypoechogenna zmianę o wymiarach 41x31x41 mm oraz stłuszczenie wątroby I stopnia. Choruje na pcos, iInsulinooporność od trzech lat przyjmowałam doustna antykoncepcję z powodu nieregularnego okresu. Tabletki na chwilę obecną odstawilam Badanie TK mam za 3 tygodnie. Nie mam żadnych objawów ze strony układu pokarmowego. Proszę mi powiedzieć czy mam się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Jednakże warto pamiętać, że nie każda zmiana musi oznaczać coś niepokojącego, więc prawidłowo, że będzie wykonywana dalsza diagnostyka. Takie postępowanie pomoże wskazać przyczynę takiego problemu i ustalić dalsze kroki postępowania.

Istnieje przypuszczenie, że uchwycona podczas badania USG zmiana mogłaby odpowiadać torbieli. Znaczący wpływ na jej wykształcenie mają wspomniane przez Panią choroby współtowarzyszące, jak PCOS oraz insulinooporność. Wszelkie zaburzenia hormonalne, jak i przyjmowana antykoncepcja hormonalna może mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie wątroby.

Oprócz wspomnianej przez Panią tomografii komputerowej jamy brzusznej, zalecamy wykonać oznaczenie prób wątrobowych oraz lipidogramu w surowicy krwi wraz z czynnikami zapalnymi.

Każdy wynik, również tomografii powinna Pani skonsultować z lekarzem gastrologiem lub hepatologiem. Specjalista po wszystkich badaniach będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://zdrowie.parenting.pl/zaskakujace-objawy-raka-watroby/6

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-na-watrobie-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/stluszczenie-watroby-przyczyny-grupa-ryzyka-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.