Czy ten wynik wskazuje na chorobę wątroby?

Witam serdecznie, Czy jest możliwa choroba wątroby w tym marskość przy takich wynikach badania USG : wątroba prawidłowej wielkości i kształtu bez zmian ogniskowych, struktura prawidłowa, przewód Virsunga prawidłowy, trzustka prawidłowej wielkości, struktura prawidłowa, śledziona prawidłowa, przestrzeń paraortalna prawidłowa? czy mimo prawidłowych wyników możliwa jest choroba wątroby? pozdrawiam serdecznie Kobieta, 32 lata

Redakcja abcZdrowie

Witam,

marskość wątroby to ostatnie stadium wielu chorób wątroby (w tym wirusowego zapalenia wątroby typu B, C lub D). Organ ten naznaczony jest wówczas zmianami zwyrodnieniowymi – tkanka łączna tworzy zwłóknienia, które zastępują zdrową tkankę. Owe zbliznowacenia mogą blokować przepływ krwi przez narząd, wskutek czego proces martwiczy się nasila. Jeśli jest Pani zainteresowana, tutaj znajdzie Pani więcej szczegółów o marskości wątroby: https://portal.abczdrowie.pl/marskosc-watroby.

Pani wyniki badań są dobre – nie wskazują żadnych anomaliów w obrębie narządów wewnętrznych, w tym wątroby, z całą pewnością można więc wykluczyć marskość. Natomiast w przypadku wystąpienia objawów sugerujących choroby wątroby, poza USG jamy brzusznej, można wykonać badania laboratoryjne enzymów: asparaginianowego i alaninowego (transaminazy ASPAT i ALAT), których podwyższone wartości wskazują na nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-alt-czym-jest-przebieg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.