Czy moje objawy i wyniki wskazują na marskość wątroby?

Witam, mam rumień dłoniowy – jedyny charakterystyczny objaw. Boję się, że to marskość wątroby lub jej początek, a to spędza mi sen z powiek. W młodości nadużywalam alkoholu. Przesyłam Państwu moje obecne wyniki badań (które zrobiłam na terenie Niemiec): ALP – 103 lU/l (norma 35-104), ALT – 33 lU/l (norma do 35), AST – 24 lU/l (norma do 35), LDH – 148 lU/l (norma 135-214), GGT – 9lU/l (norma 5-36), bilirubina calkowita – 0,5 , PTT – 30,0 sec (norma 25,1-36,5), Fib – 371 mg/dl (norma 276-471), Quick – 89,0% (norma 70-130), INR – 1,07 (norma 0,86 – 1,26) Opis USG wątroby – pojedyncza bezechowa, okragła i jednorodna regularnie i ostro odgraniczona torbiel wątroby o wielkosci 9mm w prawym płacie wątroby. W wątrobie prawidłowej wielkości i prawidłowo skonfigurowanej, jednorodna i echonormalna struktura miąższu, brak zmian ogniskowych, niepozorna architekrura naczyniowa. Serdecznie dziekuję za Państwa odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Analizując przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że większość parametrów występuje w przyjętych granicach norm. Na podstawie wyników, nie powinno się stwierdzić u Pani marskości wątroby. Próby wątrobowe utrzymują się w prawidłowych wielkościach, czyli fakt ten nie powinien wskazywać na zaburzenia tego narządu.

Według badania obrazowego, zdiagnozowano u Pani torbiel prawego płatu wątroby. Zmiana ta występuje poniżej 1cm, więc nie powinna dawać powodów do niepokoju. Bardzo często taka zmiana występuje na tle czynników genetycznych, zaburzeń hormonalnych, urazów oraz niewłaściwej diety. Istotnym jest, że bardzo często taka torbiel ulega samoistnemu wchłonięciu.

Jeżeli chodzi o wynik ALP - czyli fosfatazy alkalicznej, nie jest on znacznie podwyższony, żeby powodował u Pani niepokój. Przekroczenie zalecanej normy, mogłoby świadczyć o zaburzeniu, które występuje w obrębie wątroby i może prawdopodobnie wynikać z obecności torbieli.

Ze względu na trudności w postawieniu diagnozy, wynikających ze znacznej odległości, zalecamy wizytę u lekarza internisty lub hepatologa. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym i analizie wyników badań, zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz ewentualnej farmakoterapii.

Schorzenia wątroby coraz częściej dotykają młodych ludzi, zarówno kobiety jak i mężczyzn. Na stan ten wpływa wiele czynników środowiskowych, otyłość, nieprawidłowy styl życia i dieta, bogata w tłuszcze i węglowodany. Nadużywanie wielu używek, takich jak alkohol papierosy, czy kawa również mogą wpłynąć na stan tego ważnego narządu. Nieregularność jedzenia, spożywanie posiłków w pośpiechu, częste korzystanie z „fast foodów”, znacząco warunkuje pracę wątroby.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/fosfataza-alkaliczna

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-na-watrobie-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/marskosc-watroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.