Jakie kroki należy podjąć przy takich badaniach?

W USG brzucha wyszedł mi wynik wątroba o prawidłowej echogeniczności, nieco powiększony płat prawy , w miąższu kilka torbieli do 16 mm; ponadto w górnej części wątroby, na pograniczu seg. 8 i 4a wyróżnia się niejednorodne ognisko wielkości ok. 30x35 mm(meta? nietypowy naczyniak?inne ognisko?) niewykluczone drugie mniejsze ognisko w górnej części wątroby w pobliżu opisanej zmiany-miąższ nieco niejednorodny na tym poziomie. Panie doktorze co mam robić? obawiam się, że to nowotwór, nie mam żadnych objawów póki co. Proszę o pomoc i poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani profilaktyczne badanie jamy brzusznej. To najlepsza profilaktyka w kierunku chorób wielu narządów wewnętrznych. Nie napisała Pani, czy odczuwa niepokojące dolegliwości, jak bóle nadbrzusza, wzdęcia, nudności, czy zażółcenie koloru skóry.

Z przedstawionego opisu badania obrazowego, można by wywnioskować, że występuje u Pani zmiana, która prawdopodobnie jest naczyniakiem lub torbielą. Są to zmiany wykrywane podczas rutynowego badania USG, gdzie należy podkreślić, że nie powinny stanowić zagrożenia dla zdrowia. Naczyniaki wątroby rozwijają się zazwyczaj długo i osiągają wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Rzadko kiedy powodują one dolegliwości bólowe.

Ogniskowe zmiany o podwyższonej echogeniczności mogłyby wskazywać również na ogniskowe stłuszczenia wątroby.

Z racji odległości, trudno jest wskazać dokładnie charakter zmian, dlatego zalecamy wizytę u lekarza internisty lub gastrologa. Lekarz prawdopodobnie zdecyduje o pogłębieniu diagnostyki, aby przyjrzeć się dokładnie tym zmianom. Przydatna może okazać się tomografia klatki piersiowej, a także oznaczenie poziomu prób wątrobowych, fosfatazy alkalicznej, albuminy i kreatyniny w surowicy krwi.

Prawdopodobnie będzie również zalecona dieta ubogo tłuszczowa i o niskim indeksie glikemicznym.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/stluszczenie-watroby-przyczyny-grupa-ryzyka-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-naczyniakow-watroby-wideo

A odpowiedzi na podobne pytania może Pani przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/witam-prosze-o-interpretacje-wyniki-usgwatroba-nieco-powiekszona-echogenicznosc-miazszu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niejednorodna-watroba-w-wyniku-usg

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.