Naczyniak wątroby i ból brzucha

Dzień dobry! Mam 49 lat i jakiś czas temu miałam robione badania. Niedawno wykryto u mnie naczyniaka wątroby na rezonansie magnetycznym, kilka dni wcześniej na USG nie wykryto nic. Z czego wynika ta rozbieżność w wynikach badań? Pobolewa mnie w okolicach żołądka już od kilku lat bez różnicy na spożywane jedzenie. Proszę o informacje jak wyleczyć się z naczyniaka, jak zapobiegać i dlaczego naczyniak wątroby powstaje? Czy może zniknąć? Czy naczyniak wątroby się może wchłonąć? Jak dokładnie wygląda leczenie naczyniaka wątroby? Wizytę mam dopiero pod koniec marca, więc parę dobrych rad by mi się przydało i będę za nie bardzo wdzięczna. Podobno wątroba ma związek z tarczycą co by u mnie się zgadzało. Jestem po operacji tarczycy 10 lat i znowu guzy. Dlaczego? Co robić? Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za informacje.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
naczyniak wątroby jest łagodną zmianą, najczęściej wrodzoną. Głównym zagrożeniem ze strony dużego (>10cm) naczyniaka jest możliwość pęknięcia i krwawienia, ale ryzyko zależy od wielkości, umiejscowienia zmiany i chorób towarzyszących.
Leczenie polega na usunięciu chirurgicznym, ale przy zmianach o niskim ryzyku krwawienia zalecana jest obserwacja. Decyzję oparta musi być na badaniu klinicznym, stąd konieczna jest właśnie wizyta u lekarza, zwłaszcza, że chorobie towarzyszą dolegliwości bólowe.
Badania obrazowe różnią się między sobą - zmiana widoczna w rezonansie może być niewidoczna w USG.
Nie udowodniono związku występowania naczyniaków wątroby z chorobami tarczycy. Naczyniaki mogą być jednak obecne nawet u 5% ludzi. Nie istnieją metody leczenia farmakologiczne, nie obserwuje się również zmniejszania zmiany.

Jeśli naczyniak ma poniżej 8-10 cm to nie ma powodu do niepokoju. Raczej nie jest powodem objawów i nie wymaga żadnego postępowania tylko obserwacji (np. co jakiś okres około 1 roku wystarczy tylko USG jamy brzusznej). Naczyniaki występują samoistnie, są genetycznie uwarunkowane i powiększają się często pod wpływem stosowania hormonów płciowych głównie antykoncepcji lub hormonoterapii zastępczej. Wymagana tylko obserwacja. Na temat naczyniaków wątroby można przeczytac na stronach:
http://gastrologia.mp.pl/lista/show.html?id=65296
http://www.czelej.com.pl/images/file/fragmenty%20ksiazek/Post%C4%99py%20w%20gastro%20Yamada%20Rydzewska/Gastro%20Yamada%20roz%2027.pdf
Raczej obecne dolegliwości mogą mieć związek z patologią w zakresie górnego odcinka przewodu pokarmowego, więc wskazana byłaby gastroskopia. W tej sprawie decyzje musi podjąć lekarz prowadzący.

Magdalena Mroczek

Naczyniak wątroby jest to łagodna zmiana polegająca na proliferacji naczyń krwionośnych. Zazwyczaj lokalizuje się w jednym miejscu w wątrobie (ok. 80 proc. ), w niektórych przypadkach może lokalizować się w kilku miejscach w wątrobie. Zbudowany jest z naczyń tętniczych i żylnych. Naczyniak wątroby występują częściej u mężczyzn, mogą pojawiać się w każdym wieku. Przyczyny ich powstawania nie są jednoznacznie poznane. Mogą mieć na nie wpływ styl życia, używki, stan odżywienia, stres, czynniki środowiska, narażenie na substancje szkodliwe oraz wiele innych, jeszcze nie do końca poznanych czynników.

Naczyniaki wątroby zazwyczaj nie wymagają leczenia. Dolegliwości bólowe mogą dawać jeśli ich średnica przekracza 5 cm, co prowadzi do rozciągnięcia torebki wątroby i w konsekwencji daje dolegliwości bólowe. Naczyniaki wątroby są w znacznej większości przypadków łagodne, nie ulegają zezłośliwieniu. Osoby z naczyniakiem wątroby powinny być pod opieką Poradni Gastroenterologicznej i raz na 12 miesięcy należy wykonać usg jamy brzusznej, aby sprawdzić czy naczyniak nie powiększa się.

W niektórych przypadkach naczyniaki wątroby wymagają leczenia operacyjnego. Wskazania te zostały jasno określone. Należą do nich :
naczyniaki o średnicy > 10 cm, gorączka u chorych z dużym naczyniakiem, objawy bólowe i uciskowe, które mogą grozić pęknięciem zmiany, wątpliwości diagnostyczne (niejednoznaczny obraz w badaniach obrazowych), bardzo szybkie powiększanie się naczyniaka oraz koagulopatia (bardzo rzadko). Zabieg operacyjny jest związany z ryzykiem i możliwością powikłań, dlatego nie wykonuje się go jeśli powyższe wskazania nie występują.