Naczyniaki w wątrobie w wyniku badania USG jamy brzusznej

Opis: podtorebkowo widoczna hypodensyjna zmiana o wym, 54x24mm ulegająca brzeżnemu wzmocnieniu w fazie tętniczej i hyperdensyjna w fazie wrotnej, izodensyjna w fazie opóźnionej. Podobna zmiana w segmencie 7 o wym. 30x47mm - obraz odpowiada naczyniakom. Proszę o podpowiedź: co oznacza taka diagnoza i jak ją leczyć?

Myślę, że chodzi o badanie TK jamy brzusznej, a konkretnie wątroby. Obraz guzów w wątrobie wskazuje na naczyniaki. Są to zmiany łagodne nowotworowe, poniżej 10 cm średnicy, a więc wymagające tylko obserwacji, a nie operacji. Warto byłoby jeszcze wykonać badania laboratoryjne krwi na układ krzepnięcia. Jeśli badania będą w normie zaleca się wykonanie kontrolnego badania najlepiej USG jamy brzusznej za około 6-12 miesięcy. Jeśli zmiany nie powiększą się dalsza obserwacja. Nie ma leczenia. W przypadku zażywania jakiś środków hormonalnych sterydowych odstawienie ich jeśli będzie to możliwe. Oczywiście wynik należy skonsultować z lekarzem, który wydał skierowanie na badanie TK.