Czy muszę odstawić antykoncepcję z powodu naczyniaka wątroby?

Dzień dobry, w trakcie badań kontrolnych wykryto u mnie naczyniaka na wątrobie 38mm, od kilku lat przyjmuję antykoncepcję Orlifique czy w związku z pojawieniem się zmiany powinnam odstawić antykoncepcję?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

naczyniaki wątrobowe są zazwyczaj łagodnymi zmianami, ale powinny być monitorowane i w razie potrzeby, leczone.

Co do antykoncepcji, to powinna Pani skonsultować tę kwestię z ginekologiem, który będzie miał pełny obraz stanu Pani zdrowia i historii medycznej oraz będzie w stanie zaplanować dalsze kroki.

Nie należy samodzielnie decydować o zmianie sposobu antykoncepcji bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to mieć wpływ na zdrowie i skuteczność antykoncepcji. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów lub niepewności co do leczenia, zawsze powinna się Pani skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Więcej informacji na temat antykoncepcji znajdzie Pani w artykule poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.