Jaka jest interpretacja rezonansu magnetycznego?

Dzień dobry, miałam robiony rezonans magnetyczny i prosiłabym o interpretację wyniku oraz informację, jaki jest najlepszy sposób leczenia moich dolegliwości. Oto moje wyniki. W badaniu stwierdza się: nieco lewostronne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego z częściowym wygładzeniem fizjologicznej lordozy lędźwiowej - w obrębie trzonu Th12 struktura o charakterze naczyniaka - znacznego stopnia poszerzenie otworu m/kręgowego lewego S1 - podejrzenie torbieli około nerwowej - niewielkie uwypuklenie krążków m/kręgowych L2-S1 bez wyraźnych cech ucisku na struktury nerwowe kanału kręgowego bardzo dziękuję za informację.

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Naczyniaki w trzonie kręgu jest często przypadkowym znaleziskiem w badaniu MR kręgosłupa. Jest to łagodna zmiana. Zazwyczaj nie powoduje żadnych dolegliwości. Nie ma ryzyka, że zmiana ta przeobrazi się w złośliwy nowotwór. Dlatego zazwyczaj nie wymaga leczenia. W rzadkich przypadkach naczyniak może objawiać się bólem miejscowym kręgosłupa na poziomie zmiany i jeszcze rzadziej narastającym deficytem neurologicznym. Dotyczy to przypadków, gdy naczyniak jest duży i zwęża kanał kręgowy lub w wyniku krwawienia z naczyniaka lub złamania chorego kręgu. Dopóki naczyniak nie powoduje dolegliwości, to nie wymaga żadnego leczenia. Nie są też potrzebne badania kontrolne. Jeżeli jest przyczyną zespołu bólowego stosuje się radioterapię, ewentualnie endowaskularną embolizację naczyniaka. Gdy ból utrzymuje się mimo zastosowanych w/w metod lub jeżeli narasta deficyt neurologiczny, stosuje się leczenie operacyjne, które polega plastyce kręgu specjalnym cementem lub na wycięciu naczyniaka z zastępową stabilizacją wewnętrzną kręgosłupa.

Torbiel okołonerwowa jest nowotworem łagodnym. Jeżeli powoduje ucisk na worek oponowy wymaga leczenia operacyjnego.
Poza tym badanie MR kręgosłupa wykazało dyskopatię na poziomie L2-S1. Postępowanie zależy od objawów. W większości podobnych przypadków wskazana jest rehabilitacja. Jeżeli jednak nie przynosi ona efektu należy rozważyć leczenie operacyjne.
Pozdrawiam