Interpretacja wyniku badania kręgosłupa u dwudziestolatki

Poziome kątowe ustawienie kości. Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Drobne zaostrzenia przednich krawędzi trzonów kręgowych, wypuklenia i nierówności blaszek granicznych trzonów Th10-L2 obraz może odpowiadać przebytym zaburzeniom kostnienia. Stożek końcowy rdzenia widoczny jest na poziomie Th12. Na poziomie L4/L5 widoczna jest koncentryczna wypuklina tarczy międzykręgowej i na poziomie L5 /S1 pośrodkowa wypuklina tarczy międzykręgowej ku tyłowi, a głąb kanału kręgowego z modelowaniem worka oponowego. Chciałabym się dowiedzieć, co mi jest i czy to coś poważnego?

Poziome kątowe ustawienie kości krzyżowej. - To taka odmiana anatomiczna położenia kości krzyżowej względem ostatniego kręgu lędźwiowego. Taki układ kośćca nie powinien dawać dolegliwości klinicznych. Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. - To odkształcenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa w drugą stronę niż fizjologicznie (do tyłu). To niewielki defekt, który raczej nie powinien dawać znacznych dolegliwości. Drobne zaostrzenia przednich krawędzi trzonów kręgowych, wypuklenia i nierówności blaszek granicznych trzonów Th10-L2, obraz może odpowiadać przebytym zaburzeniom kostnienia. - Taki stan świadczy o przebytych prawdopodobnie w okresie dzieciństwa jakiś stanach zapalnych w zakresie stawów i kręgów kręgosłupa co doprowadziło do nieprawidłowego kostnienia kręgów. Defekt niewielki, bez klinicznych implikacji. Stożek końcowy rdzenia widoczny jest na poziomie Th12. - Z reguły stożek kręgowy usytuowany jest w zakresie poziomu 2 kręgu lędźwiowego (L2). W Pani przypadku jest usytuowany 2 kręgi wyżej czyli cały rdzeń kręgowy jest krótszy. Zapewne to tylko taka odmiana anatomiczna rdzenia kręgowego. Nie powinno to stwarzać żadnych problemów klinicznych. Na poziomie L4/L5 widoczna jest koncentryczna wypuklina tarczy międzykręgowej i na poziomie L5 /S1 pośrodkowa wypuklina tarczy międzykręgowej ku tyłowi w głąb kanału kręgowego z modelowaniem worka oponowego. - Widoczne są dwie przepukliny jądra miażdżystego (dyskopatia). Wyżej położona L4/L5 o niewielkim nasileniu bez ucisku i niżej położona L5/S1 o średnim nasileniu z niewielkim uciskiem na worek oponowy, lecz bez ucisku na korzenie nerwowe. Taki stan kręgosłupa (oczywiście wszystko też zależy od dolegliwości jakie Pani posiada) nie wymaga specjalistycznych interwencji. Wystarczająca w takim przypadku i skuteczna powinna być farmakologia i leczenie rehabilitacyjne (leczenie przez neurologa i rehabilitanta). Brak wskazań do leczenia operacyjnego.