Badanie wzroku 4-letniego dziecka

Witam, 4 letni syn podczas bilansu nie był w stanie "odczytać" ostatniego rzędu obrazków, więc skierowano go na badanie komputerowe. Wypis z komputera wygląda następująco: Prawe oko: sph 3, cyl -0,50, axis 124, sph 3, cyl -0,75, axis 109, sph 3,25, cyl -0,75, axis 105, sph 3, cyl -0,75, axis 112 Lewe oko: sph 3,25, cyl -1,0, axis 80, sph 3.25, cyl -0,75, axis 79, sph 3,25, cyl -0,75, axis 80, sph 3,25, cyl -0,75, axis 80. Proszę o interpretację, bo okulista nic mi nie powiedział :/

Komputerowe badanie refrakcji pokazuje nam moc z jaką nasze oko załamuje promienie na siatkówce. Sph oznacza wadę sferyczną, a cyl cylindryczną w danej osi. W skrócie oko może być krótkowzroczne wtedy przed wartością sfery będzie znak - albo nadwzroczne wtedy przed wartością sfery będzie znak +. Jeśli przed wartością 3 był znak - to znaczy że syn jest krótkowzroczny i powienien miec po porażeniu akomodacji kroplami przeprowadzone powtórne badanie refrakcji komputerowej, które jeśli wyjdzie ze znakiem minus - to należy zbadaćostrość wzroku z korekcją i dobraćokulary u okulisty. Wad plusowych u małych dzieci się nie koryguje chyba że dziecko zezuje, wtedy należy skorygować w całości. Proszę udać się do okulisty celem doboru ewentualnej korekcji okularowej u dziecka