Czy moje roczne dziecko ma autyzm?

Witam. Moja coreczka ma 13 miesiecy. Niestety Helenka chyba ma autyzm. Nie wykonuje polecen typu daj, przynies, pokaz gdzie jest np mis. Nie uzywa paluszka do komunikacji, nawet raczka nie pokazuje. Malo mowi, malo patrzy w oczy, na swoje imie reaguje, ale nie zawszd. Malo co lubi jesc, zle zasypia i zle sypia w nocy jak i w ciagu dnia. Nie lubi sie przytulac. Odpycha sie rekami. Neurologicznie jest ok. Ale Helenka ma problem z obnizonym napieciem miesniowym. Przed pojawieniem sie koronawirusa chodzilysmy na rehabilitacje i do logopedy. Od 3 miesiecy siedzimy w domu. Dodam, ze Helenka to pogodne dziecko, ktore bardzo lubi inne dzieci i na pewno rozpoznaje znajme twarze. Choc na widok obcych osob nie reaguje histeria. Ja na 99% jestem pewna, ze to autyzm. Prawda?

Dzień dobry.
Brak wykonywania prostych poleceń typu "daj, pokaż, przynieś" może oznaczać problemy z rozumieniem mowy - warto byłoby wykonać dziewczynce badanie słuchu. Brak gestu pokazywania palcem oraz słaby kontakt wzrokowy, wybiórczość pokarmowa (pisze Pani, że Córeczka "mało co je") oraz niechęć do przytulania się i kontaktu fizycznego, problemy ze snem (pisze Pani, że Córeczka "źle zasypia i źle śpi w nocy") faktycznie są niepokojącymi sygnałami. Jednakże nie muszą bezwzględnie oznaczać autyzmu. Z tego, co Pani pisze - Córeczka ma także inne problemy np. z napięciem mięśniowym. Radziłabym udać się do placówki specjalizującej się w diagnozie małych dzieci ze spektrum autyzmu żeby potwierdzić, bądź wykluczyć Pani obawy. Fundacja "Synapsis" jest taką placówką, w której wykonywana jest diagnoza tak małych dzieci.
Z wyrazami szacunku, Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci ze spektrum autyzmu http://www.logo-ped.gda.pl