Zmiana zachowania 3-latka

Moj 3,5 letni syn bardzo sie zmienił. jest ogolnie grzeczny ,lecz czasami wpada w złosc, jak czegos nie dostanie to krzyczy, kopie nogami, kladzie sie na łózko i płacze. Nigdy tak nie robił. Mowi;ze jestem zła, babcia jest brzydka, ze wszystkich bedzie bił--nie jest agresywny, nie wie, co to bicie . Zmienił sie jak skończył 3 latka. Do przedszkola jeszcze nie chodzi. Spi od małego dobrze, dużo wie. Czy to bunt czy coś więcej
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Witam,
Jak wynika z Pani listu,jednak wie,co to jest bicie i być może był w ten sposób straszony lub skarcony.Cokolwiek to jest ,może warto zasięgnąc stacjonarnej opinii Waszej relacji.Może Nie dostrzega Pani swego własnego oporu w sytuacjach,gdy o coś prosi,domaga się itp.Rzeczywiście,w okresie społecznego dojrzewania/jego wiek/,dostrzega bardziej złożone emocje i jednocześnie reaguje na nie z większą odwagą.Tak więc proponuję rozpoznać żródła oporu i popracować nad komunikatami docierającymi do dziecka ze środowiska.
Pozdrawiam serdecznie.

0

Podobne zachowanie może mieścić się w granicach normy. Dziecko w tym wieku intensywnie przeżywa emocje, nie rozumie jednak jeszcze, co dokładnie przeżywa,a dodatkowo nie potrafi kontrolować czy tonować swoich emocji. Wyraża je całym sobą, w tym całym ciałem. Warto tłumaczyć mu jakie zachowania są akceptowalne, a jakie nie, przy jednoczesnym wyjaśnieniu, co może czuć (np. "rozumiem, że jesteś na mnie zły, bo nie dałam Ci kolejnego ciasteczka. Ale nie wolno bić, bo to boli" itp.) Z drugiej strony warto pamiętać, że dziecko wyraża uczucie chwili, a nie całościowy stosunek emocjonalny do danej osoby. Czyli komunikat: "babcia jest brzydka" oznacza raczej "jestem teraz zły na babcię, bo...", a nie ze naprawdę nie kocha czy nie lubi danej osoby.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zmiana zachowania u 3-miesięcznego dziecka

Mój prawie 3-miesięczny wnuczek nagle ze spokojnego i pogodnego dziecka zmienił się w nerwowe i płaczliwe. Mało się uśmiecha, nagle śmiech zamienia się w płacz, niespokojnie śpi. Czasem zachowuje się jakby go coś przestraszyło, gwałtownie macha rączkami. Przed zaśnięciem nerwowo skubie kołderkę. Ślini się (a na ząbkowanie chyba za wcześnie?) i zdarza mu się śliną zakrztusić. Pediatra mówi, że taka jego uroda. Ładnie je(pierś), kupki w normie, ale coś z nim nie tak. Co można jeszcze sprawdzić?
KOBIETA, 64 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Gryszkiewicz
97 poziom zaufania

Prawdopodobnie to przejściowy etap. Jeśli dziecko ma apetyt i nie ma problemu z wypróżnianiem, to zapewne nic złego się nie dzieje. Sugeruje bacznie przyglądać się zmianom zachowania dziecka, które w miarę upływu czasu i postępu rozwoju będzie się zmieniało.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy zachowanie 3-latka jest normalne?

Synek, niespełna 3-latek, zaczął przytulać i głaskać inne dzieci. Nie ma znaczenia czy dziecko zna długo czy od kilku minut, szybko zaczyna łapać za rączkę, głaskać po buzi. Nie zwraca uwagi na odmowę i często pyta czemu dziecko nie chciało tych "pieszczot". W mojej ocenie wygląda to jak troska o tą drugą osobę, jednak nie rozumie tłumaczenia, że tak nie wolno. W przedszkolu upatrzył sobie jedną dziewczynkę i strasznie ją męczy swoimi pieszczotami. Czy takie zachowanie jest normalne czy powinno nas niepokoić? 5 miesięcy temu został starszym bratem, jest bardzo troskliwy, przytula i głaszcze brata w podobny sposób jak inne dzieci.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Pisze Pani, że Pani synek przytula i głaszcze młodszego brata i inne dzieci. Dzieci komunikują się, wyrażają emocje i potrzeby poprzez ruch. Dzieci mają mniejszy repertuar wyrażania siebie z uwagi chociażby na mniejszy zasób słów czy zwyczajnie krótkie - u Pani synka niespełna 3letnie - doświadczenie życiowe. Co Panią niepokoi w tych zachowaniach synka? Przy założeniu, że dotyk jest formą komunikacji Pani synka z innymi osobami, co jest w tym dotyku takiego, że to Panią martwi?

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty