Problemy z zachowaniem u 3-letniego dziecka

Dzień dobry, mam problem z trzylatkiem w ciągu trzech miesięcy zmienił się o 180 stopni. Krzyczy, bije dzieci w przedszkolu (przechodzi obok i szturchnie, nadepnie na stopę, klepnie), prawie w ogóle się nie słucha, jak coś jest nie po jego myśli to wpada zaraz w histerię, nie może usiedzieć w miejscu I wszystko musi mieć na już. Wspomnę jeszcze, że od tych trzech miesięcy w domu pojawiło się małe dziecko ale w stosunku do niego jest super, przytula, całuje i pomaga. Proszę o pomoc co mam robić?

Witam,

Synek może przeżywać trudny okres z powodu pojawienia się młodszego rodzeństwa.Stres ten może objawiać się również poprzez zachowania jakie Pani opisuje. Powodem takich reakcji, może być fakt, że synek utracił pozycję jedynego dziecka, w rodzinie a wraz z nią dużą część uwagi rodziców, co Synek może utożsamiać z utratą miłości rodziców.
Dobrze byłoby w takiej sytuacji spędzać z synkiem część dnia tylko we dwoje (ok 20-30min), zapewniać go że jest tak samo ważny jak młodsze dziecko, wspólnie poczytać książeczki dotyczące tematu pojawienia się rodzeństwa np.Tupcio Chrupcio. Mam rodzeństwo E.Piotrowska, Lena. Witaj braciszku!Joly Fanny.
Jeśli niepokojące zachowania nadal będą się utrzymywały, proszę skontaktować się z psychologiem.

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571

Pojawienie się kolejnego dziecka w domu, to duża zmiana. Dorośli odczuwają to mocno, tym bardziej dzieci. Te dodatkowo nie mają takich umiejętności rozpoznawania, nazywania i radzenia sobie z emocjami jak dorośli. Najczęściej wyrażają emocje swoim zachowaniem. Pani syn ma teraz mniej uwagi rodziców, w domu pewnie przeżywa się więcej napięcia, które syn odczuwa, jest więcej zmęczenia, może rozdrażnienia. Będąc niegrzecznym, syn z jednej strony wyraża swoje emocje (złość, frustrację, napięcie ), z drugiej zwraca na siebie uwagę. Zachęcam do przyjrzenia się zachowaniom syna z tej perspektywy. Warto także, żeby syn miał w miarę możliwości, takie aktywności, które robi tylko z rodzicami , bez młodszego rodzeństwa oraz żeby otrzymywał pochwały nie tylko za pomaganie przy rodzeństwie.