Z czego wynika zaburzenie snu u synka?

Witam syn 20miesiecy w domu Córka 2 Miesiace. Od jakiegoś czasu Syn w Nocy budzi sie z płaczem, wola Mama albo wola imie siostry. Wstaje o 5.20 gdzie wcześniej spał do 6.30-7. Napewno jest zazdrosny o siostrę bo wcześniej cała uwaga była skupiona na nim. Czy to jest powód jego zaburzenia snu? Chodzi do żłobka ostatnio bije dzieci. W domu poświęcam mu tyle czasu na ile pozwala młodsze dziecko. Często tez bawiąc sie Jak cos mu nie wyjdzie płacze i krzyczy.

Prawdopodobnie jest to reakcja syna na młodszego członka rodziny, który "zabrał" od niego uwagę rodziców, który "zabiera od niego mamę" itd. Opisuje Pani wybuchowe reakcje - złość, krzyk, płacz. Prawdopodobnie syn nie radzi sobie z tym, że na świecie pojawiła się jego siostra i nie potrafi sobie na nowo ułożyć relacji z Panią i ze światem w ogóle. Polecam w takim wypadku: 1) rozmowy o tym jak to teraz będzie w domu, jak już siostra z wami jest, 2)włączanie syna w obowiązki związane z siostrą (np. podanie pieluszki, zaśpiewanie piosenki, nasmarowanie kremem itp), 3)zastosowanie książeczek terapeutycznych i historyjek, które pomagają przepracować "problem" młodszego rodzeństwa (jest tego bardzo dużo w księgarniach, ale i w internecie). 4) być cierpliwym i na wybuchy emocji reagować ze wsparciem, zrozumieniem, a nie z krzykiem, nakazami i złością. Syn potrzebuje zrozumienia, bezpieczeństwa i wsparcia. Przytulenie i zapewnienie o Waszych uczuciach do niego w takich sytuacjach może pomóc w poradzeniu sobie z emocjami. 5)w wypadku zaistnienia negatywnej sytuacji (np. bicie dzieci) doszukiwać się wspólnie co mogło się stać że tak właśnie zareagował (w tym mogą być pomocne np zabawy pluszakami w odgrywanie scenek albo rysowanie rysunków wraz z opowieścią o tym, co się dzieje). Pozdrawiam i trzymam kciuki.