Reagowanie 6-latki płaczem po urodzeniu drugiego dziecka

Mój problem polega na tym ze dwa miesiące temu urodziłam drugie dziecko ma na imię Bartosz, natomiast Majka 6 lat od tego czasu na wszystko reaguje płaczem, do przedszkola codziennie chodzi z płaczem. Dziś nawet pojechaliśmy do dziadków na obiad świąteczny i tez był płacz w zasadzie nie wiadomo o co? Proszę o pomoc i z góry dziękujemy

Tego typu reakcje pierwszego dziecka nie są czymś nadzwyczajnym. Jednakże należy się zastanowić jakie konkretne zmiany zaszły w Państwa domu przy pojawieniu się Bartosza i w jaki sposób mogła je odebrać Majka. Czy ma ona zapewnioną podobną ilość uwagi obojga rodziców jak wcześniej? Czy wprowadzili ją Państwo w sytuację "posiadania braciszka" (np. zabawa lalkami, dzięki której dziecko wchodzi w nową dla niego rolę, poznaje nową sytuację w bezpieczny dla niego sposób - podczas zabawy). W obecnej sytuacji prawdopodobnym jest, że Maja poczuła pewne zagrożenie ze strony brata (zagrożenie symboliczne, tj. zabranie uwagi rodziców, zabranie ich czasu itd). Wydaje się zasadnym zasięgnięcie porady psychologa dziecięcego, który dogłębnie zbada źródła zachowania Państwa córki i da Państwu porady dostosowane do tej konkretnej sytuacji. Powodzenia!

Zmiana w życiu dziecka, gdy pojawia się rodzeństwo, jest ogromna. Warto pamiętać, że targają nim różne- często skrajne- emocje, z którymi nie radzi sobie jeszcze tak dobrze, jak dorosły i których bardzo często nie kontroluje. Szczególnie jest to lęk przed odrzuceniem, utratą miłości i akceptacji. W tym kontekście reakcje córeczki mogą mieścić się w normie. Warto dużo z nią rozmawiać, tłumaczyć różne aspekty rodzinnego życia i zmian, jakie zaszły, zapewniać o ciągłej miłości i akceptacji, interpretować jej uczucia (gdy zachowuje się w sposób nieadekwatny), znaleźć czas, który mogłaby mieć tylko z Panią (bez rodzeństwa). Z czasem sytuacja powinna się ustabilizować.
Choć warto także pamiętać, ze dzieci czasem w takich sytuacjach uwsteczniają niektóre swoje zachowania, właśnie w celu zwrócenia na siebie uwagi, zyskania podobnych do młodszego rodzeństwa przywilejów czy uczenia sie od niego skutecznych zachowań (np. jak mały braciszek płacze i mama przychodzi, to starsze też próbuje). Warto pamiętać, że podobne zachowania nie wynikają z intencjonalnej chęci zrobienia na złość, ale raczej z lęku, potrzeby bliskości i akceptacji.