Czy to normalne, że dziecko 6-letnie histerycznie reaguje na porażki?

Witam, moj 6 letni syn od kilku miesiecy zaczal histerycznie reagowac na wszelkiego rodzaju porazki. Bardzo przejmowac sie opinia kolegow, gdy ktorys przezwie go lub w jakis inny sposob urazi. Czesto wtedy placze i bardzo czesto nie jest tez w stanie wyjasnic lub podac konkretny powod. To oczywiscie swiadczy o jego niskiej samoocenie ale chcialabym zapytac czy w tym wieku dzieci czesto porownuja sie do siebie iczy takie zachowanie nie powinno zbytnio niepokoic rodzicow?

Dzień dobry!

Dzieci, podobnie zresztą jak dorośli, mocno przeżywają sytuacje, gdy są oceniane, porównywane z innymi, czy obrażane, i reagują na te sytuacje emocjami. Wiek, w którym jest Pani syn, to czas, w którym dziecko wciąż uczy się radzić sobie z podobnymi sytuacjami. Uwaga rodziców i ich gotowość do rozmawiania z dzieckiem o tym, co je spotkało, oraz towarzyszenia mu w tym i wspierania go, mogą być mu wtedy bardzo potrzebne.

Pozdrawiam serdecznie,

Daniel Lipka,
psycholog, psychoterapeuta
[url=https://www.psychoterapiakompas.pl]https://www.psychoterapiakompas.pl[/url]
[url=https://www.psychoterapiakompas.pl/blog]https://www.psychoterapiakompas.pl/blog[/url]

Mgr Daniel Lipka

Witam Panią,
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba znać historię rozwoju Pani syna, co przez internet jest dość trudne; inna jest sytuacja, gdy dziecko reaguje tak na porażkę, bo urodziło mu się rodzeństwo/ zaczął szkołę, przedszkole/ miał wypadek, operację/ stracił bliską osobę, a inna jest, gdy reakcje dziecka nie są związane z reakcją na sytuację zewnętrzną, a raczej z jego osobowością (która nadal się tworzy).
Dzieci porównują się z innymi dziećmi ustawicznie, pytanie jednak, jak radzą sobie, gdy coś pójdzie nie po ich myśli, gdy wypadną gorzej?
Ich osobowość ciągle się rozwija i nabiera sił, więc to, co teraz sprawia wrażenie patologii, za niedługo może zaniknąć; może też się wzmocnić i powodować utrudnienia w funkcjonowaniu, więc najlepiej byłoby, gdyby zbadał go psycholog i stwierdził, czy zauważa utrzymujące się patologiczne objawy.
Serdecznie pozdrawiam!