Agresja i zazdrość po urodzeniu się młodszego dziecka

Witam. Mam 3 letniego syna, miesiąc temu urodziłam drugie. A on zaczął krzyczeć przede wszystkim w sytuacji kiedy mu coś zabronię. Ostatnia sytuacja, odebrałam go z przedszkola, pojechaliśmy na zakupy, chciał kinder niespodziankę, ustaliłam że kupię mu lizaka a on się zgodził. Kiedy wracaliśmy do samochodu wspomniał o jajuku, do samochodu jakoś wsiadł ale nie chciał wysiąść, wniosłam go na górę z płaczem. W domu zaczął krzyczeć, kopać, chciał mnie uderzyć, pluł itp. Jak postąpić w tej sytuacji.

Dlatego warto dużo tłumaczyć maluchowi, zapewniać, że jest kochany akceptowany (niekoniecznie słowem, ale czasem spędzanym tylko z nim, przywilejami tylko dla niego jako starszego itp), a także konsekwentnie i stanowczo nie zgadzać się i nie ulegać zachowaniom agresywnym, zawsze tłumacząc dlaczego takie zachowanie jest nieakceptowane. Im bardziej się ulega, tym jest gorzej. Najczęściej ulegamy "dla świętego spokoju", ale ta metoda tak naprawdę nie działa, bo dziecko zamiast skończyć, najczęściej powtarza niechciane zachowanie dlatego, że już raz przyniosło korzyści.
I choć to bardzo trudne i obciążające emocjonalnie dla rodziców, przeżywa to wielu rodziców rodzeństwa. Warto uzbroić się w cierpliwość i konsekwencję.
Jeśli problemy będą się nasilać można także skorzystać z pomocy terapeuty rodzinnego albo psychologa dziecięcego.

Szanowna Pani, bardzo często kiedy pojawia się w rodzinie nowy członek starsze dzieci mogą reagować zazdrością o rodzica, agresją wobec młodszego brata lub siostry, ich zachowanie może się pogorszyć, mogą stać się niesforne, w nocy mogą się moczyć itp. Bardziej tą nową sytuację przeżywają dzieci mniejsze (do lat 3) niż starsze. Dzieci nagle spostrzegają, że nie mają rodzica na wyłączność, że muszą się nim dzielić, że rodzic ma dla nich mniej czasu. Z emocjami które się u nich pojawiają nie potrafią sobie poradzić tak jak dorośli. Rodzice, kiedy dziecko staje się niegrzeczne zaczynają je wychowywać, czy też przywoływać do porządku stosując kary, nawet cielesne. Najważniejsze jednak, co powinni zrobić rodzice, to zobaczyć, czy aby starsze ich dziecko nie jest troszkę zapomniane, czy też odsunięte. Wiele z tych zachowań - krzyk, złość, bicie pojawiają się ponieważ dziecko próbuje zwrócić na siebie uwagę rodzica. Proszę poświęcać dziecku więcej czasu. Bawić się z nim, czytać książeczki, zaplanować taki czas (np. godzinę dziennie) tylko dla niego. Warto również wprowadzić system kar i nagród... z naciskiem na nagradzanie pozytywnych zachowań. Jednak przede wszystkim poświęcać dziecku jak najwięcej czasu i uwagi. To bardzo często jest najlepszym ( i jedynym) lekarstwem na wiele problemów z zachowaniem naszych pociech. Pozdrawiam, Monika Wysota