Jak rozmawiać z 7-latką, która mówi, że jej nie kocham?

jak rozmawiac z 7 latka ktora mowi ze jej nie kocham zaznacze ze ma mlodsze rodzenstwo

Dzieci odczuwają trochę inaczej niż dorośli. Są bardziej "tu i teraz"- mówiąc "nienawidzę Cię", mówią, że są na nas wściekłe tu i teraz. Pytania o miłość są wyrazem niepokoju dziecka. Potrzebą potwierdzenia, że jest ważne, akceptowane, że może liczyć na miłość, szczególnie w obliczu pojawienia się "rywala" - dzieci nie rozumieją, że miłości mamy nie ubywa, potrzebują potwierdzeń. Warto także- oprócz mówienia, pomyśleć o tym jak Pani spędza czas z córką? Ile go jest? Co robicie? Czy jest taki czas, który macie tylko dla siebie, bez malucha? Czy coś się zmieniło od czasu pojawienia się rodzeństwa- szczególnie w tym, co Pani robi i czego nie robi już z córką? Pomyśleć o czymś, co mogłoby być dla córeczki atrakcyjne, co mogłybyście robić razem i przeznaczyć ten specjalny czas tylko dla Was.

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Proszę spytać córkę kiedy, tzn w jakich sytuacjach czuje się niekochana, czemu tak myśli, co się dla niej zmieniło na gorsze, czego jej brakuje.
Wtedy będzie mogła Pani wyjaśnić jej obawy, dowiedzieć się, czego potrzebuje, żeby czuła się kochana.
Jeśli mówi to często, może to też być próba zwrócenia na siebie większej uwagi. Pojawienie się młodszego rodzeństwa zawsze jest mocnym przeżyciem dla dziecka.

Dziecko potrzebuje uwagi. Ale nie po prostu uwagi, lecz uwagi wysokiej jakości i specjalnie dla niego. Proszę rozmawiać nie zajmując się niczym innym, tak by było widać, że cała uwaga jest przez jakiś czas podarowana tylko jemu.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski