Popychanie dzieci i młodszej siostry

witam, mam problem z 3,5 letnią córką.Mianowicie popycha dzieci w przedszkolu oraz moją młodszą 2 letnią córke.Jak tłumacze że nie wolno to rozumie,powtórzy ale za chwile robi to samo.Bić nie bije, nie kopie ani nic z tych rzeczy, tylko to popychanie.Mamy innych dzieci z przedszkola sie skarżą a dzieci nie chcą sie już bawić z córką bo boją sie.Dodam ze byłam u psychologa i nic niepokojącego niezauważył.prosze o pomoc

Witam

Może Córka zwyczajnie próbuje zwrócić na siebie uwagę? Problem powiększa się ponieważ inne dzieci czują się zagrożone i izolują się od Córki.
Spróbowałabym jasno powiedzieć dziewczynce, że jej zachowanie nie jest akceptowane. Można przygotować tablicę gdzie za dobre postępowanie będziecie naklejać uśmiechniętą buzię a za złe, w szczególności popychanie smutną. Proszę określić nagrodę i karę za zebrane "punkty". Wtedy konsekwencje zachowania staną się dla dziecka bardziej realne.

Pozdrawiam

Joanna Gałczyńska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl

Witam. Zachowanie Pani córki może wynikać z tego, że chce zwrócić na siebie uwagę a najłatwiej to zrobić, gdy jest się "niegrzecznym". Możliwe że dajecie jej Państwo za mało uwagi na co dzień, gdy jest spokojna, grzeczna, ładnie się bawi. Często się zdarza, że rodzice czy opiekunowie przyjmują dobre zachowania za coś oczywistego a reagują dopiero przy złych. W ten sposób dziecko się uczy, że po prostu "opłaca się" być niegrzecznym. Proszę spróbować zauważać dziecko w jego dobrych chwilach, poświęcać mu więcej uwagi, rozmawiać, bawić się z nim. Natomiast kiedy popycha inne dzieci, dorośli powinni zajmować się tymi popychanymi dziećmi a nie córką. Gdy trzeba odciągnąć córkę od dzieci, róbcie to, ale nie poświęcajcie jej wtedy zbyt wiele czasu. Warto też powiedzieć jej, co może robić. Jeśli mówicie "nie wolno", to dajecie dziecku pół informacji. Cała informacja powinna brzmieć tak: "Nie wolno popychać dzieci, można się do nich przytulać." "Nie można popychać, można głaskać" itd.
Proszę też spróbować wybadać, czy córka dobrze czuje się w przedszkolu. Ja rozumiem że dzieci nie chcą się bawić z kimś kto je popycha, ale może jest odwrotnie? Może ona popycha, bo dzieci jej unikają? Bo nie umie inaczej pokazać, że chce być wśród nich? Warto byłoby nauczyć dziecko innych sposobów zawierania znajomości i bawienia się z dziećmi.
Zachowanie córki może być wreszcie skutkiem silnych emocji, których nie potrafi w inny sposób rozładować - tu też rola Pani i nauczycielek przedszkola.
Pozdrawiam i trzymam kciuki!