Atak szału i krzyku u 2,5-latka

Witam.Jestem mamą 2.5 letniego syna.Bardzo martwię się ostatnio jego zazachowaniem.Na ogól jest grzeczny,ale jesli ktos wezmie mu zabawke,to zaraz jest atak szału,krzyk. Dziecko sie rzuca,bije i kopie,boje sie ze moze zrobic sobie krzywde.Takie samo zachowanie wystepuje,gdy cos mu zabiore bo np nie powinien sie tym bawic,gdy powiem mu ze czegos nie wolno,lub gdy cos mu sie nie uda.To samo jest gdy musze mu zalozyc kurtke.Napady histerii wystepuja tez w nocy gdy sie przebudzi.Prosze o radę.

Pani synek jest wieku który określa się jako "bunt dwulatka". To okres skrajnych emocji, które znajdują się poza kontrolą dziecka. Dziecko uczy się niezależności, odrębności, ma kłopoty z dzieleniem się, jest zazdrosny i często wyraża swoje zdanie przez komunikaty: moje oraz nie. Chce wiele czynności wykonywać samodzielnie, choć nie zawsze mu to jeszcze wychodzi, ale w ten sposób zaznacza swoją odrębność. Sprzeciwianie się rodzicom jest pokazaniem, że ma prawo do własnego zdania. Są to typowe zmiany rozwojowe. Rodzic, który przeżywa "bunt dwulatka", musi uzbroić się w cierpliwość i spokój i pamiętać że okres ten minie. Dziecku starać się wszystko tłumaczyć, Ważne na ile to jest możliwe pozwalać mu na samodzielność. Jeżeli ktoś zabiera dziecku zabawkę, głośno manifestuje to, że jest to jego własność. Przed zabraniem przedmiotu, który należy do dziecka warto zaproponować mu wymianę na inny. Jeżeli nie może czegoś robić, zaproponować mu inną aktywność, odwrócić uwagę tak aby za bardzo nie skupiać się na zachowaniu dziecka. Proszę zwrócić uwagę jakie sytuacje mogą prowadzić do wybuchów i w razie możliwości starać się ich unikać. Ważna jest konsekwencja. Dziecko potrzebuje stabilności, stałego rytmu dnia, dużo aktywności. Jeżeli niepokoi Panią zachowanie dziecka, ponieważ nie wiem jak gwałtowne są to reakcje, może się Pani również zwrócić do swojego pediatry. Polecam również książkę: Rozwój psychiczny dziecka. Od 0 do 10 lat, Sidney M. Baker , Frances L. Ilg , Ames Louise Bates.

Witam. Dzieci nie rozwijają się w sposób harmonijny i bezproblemowy, jest w ich życiu wiele fajnych ale i trudnych momentów. Najprawdopodobniej wszystko z Pani synem jest w porządku. Musi Pani przeczekać ten gorszy czas, starając się oczywiście stawiać dziecku granice. Nocne płacze mogą wynikać z koszmarów sennych, warto byłoby zadbać o to, by dziecko dobrze się odżywiało, miało zaspokajane potrzeby psychologiczne, czuło się bezpiecznie, miało stały rytm dnia. Jeśli zachowania dziecka nie przeminą po kilku tygodniach albo jeszcze się nasilą, może Pani wybrać się z dzieckiem do psychologa. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry Pani,

Napisała Pani o trudnych emocjach u Pani Synka, kiedy coś Mu się zabiera. i nie jest zgodne z Jego oczekiwaniem.

Mam pomysł, żeby odegrać taką scenkę rodzajową, w formie zabawy.
Pani odtworzyła by i "zagrała" rolę Synka, jak On krzyczy, kopie, rzuca, bije, a Synek by obserwował.
I zapytać Go, jak czy Mu się to podoba.

A później przemodelować zachowanie, pokazując Mu, oczekiwane przez Panią zachowanie.

Dużo Dobrego,
Irena Mielnik-Madej