Płacz w nocy i ataki zdenerwowania u 3-latka

Moj syn ma 3 lata. Co noc płacze(W swoim życiu nie przespał nocy) bywa ze śpi 2godz reszta to płacz, mimo tego odmawia drzemki (badanie na pasozyty-negatywne). Jak sie wybudzi to tak sie trzęsie ze na żadne pytania nie jest wstanie odpowiedzieć. W ciagu dnia tez tak bywa. Wtedy brakuje kompletnie kontaktu, synek nie chce z nikim rozmawiać, tylko sie przytula alBo wymaga 100% atencji. Dostaje szału. Strzyka nogami- stawami. Jest odpieluchowany ale jak zdarzają sie takie dni to siusia w majtki.

Witam. Z tego opisu wynika, że syn odczuwa lęki. Myślę, że trzeba zainterweniować a na pewno nie zostawiać go samego skoro się boi. jest tez tak, że dzieci w tym wieku przeżywają lęki zwł w nocy- tzw koszmary senne. Musi czuć się bezpieczny, dlatego warto z nim być.
Magdalena Brabec

Być może synek czegoś się boi? Czasem dzieci boja się, obiektywnie irracjonalnych, ale dla nich bardzo realnych rzeczy. Lęk taki czasem powstaje przez skojarzenie jakiejś sytuacji z inna sytuacją, albo uogólnia się z jednej trudnej sytuacji na wszystkie podobne. Może trwać bardzo długo, gdyż dorośli często nie wiedząc co jest przyczyna, nie mogą wyjaśnić, a tym samym strach się utrzymuje, bo utrzymuje się nierealne przekonanie dziecka. Np. znam taka sytuację, gdy czterolatkowi zmarła babcia, rodzice w dobrej wierze, powiedzieli, że babcia zasnęła. Po jakimś czasie (kliku tygodniach) dziecko zaczęło panicznie bać się spania. Długo nie było wiadomo, co się wydarzyło. Po kilku dniach udało się ustalić, że dziecko zapamiętało, że babcia zasnęła, potem babci nie było i bało się, ze ono także jak zaśnie to "zniknie" (tak to rozumiało).
Polecałabym jednak kontakt z lekarzem pediatrą a dalej neurologiem, aby mieć pewność, że trudności nie są związane z jakimiś zaburzeniami somatycznymi lub neurologicznymi. Później warto odwiedzić psychologa dziecięcego- np w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Po dokładnej diagnozie, będą Państwo więcej wiedzieli i łatwiej będzie znaleźć odpowiednią ścieżkę działania.

Opis jest niewystarczający do diagnozy, natomiast problem bardzo poważny. Zalecam konsultację z pediatrą i psychologiem.

Na podstawie całości obrazu uważam za konieczne zgłoszenie się do psychologa dziecięcego,celem diagnozy problemów emocjonalnych oraz odpowiednich wskazówek ,co do dalszego postępowania z dzieckiem.
Pozdrawiam ciepło