Dlaczego dziecko budzi się w nocy i płacze?

6,5 letnia córka budzi sie w nocy i sie boi---placze nie umie pozniej zasnąc---niczym jej nie straszymy, nie oglada złych bajek---ja jak bylam mala---tez dlugo w nocy nie spalam tez sie budzilam i plakalam--czy moze to byc genetyczne---czy moje dziecko , moze miec cos z nerwami---prosze o pomoc?

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam,
nie sądzę aby to zjawisko było genetyczne, jest raczej rozwojowe. Oznacza to, Iż większość dzieci w tym wieku boi się różnych wyimaginowanych rzeczy. Jest to też okres kształtowania się wyobraźni i myślenia abstrakcyjnego. Pewne informacje z punktu wiedzenia osoby dorosłej nie są straszne a dziecko je przeżywa w nocy, wieczorem... kiedy jest same...Porozmawiałabym z corka o tym czego się boi, jeśli nie we czego poprosiłąbym zęby narysowała wszystkie rzeczy ktorych sie boi. Potem mogłaby Pani o tym porozmawiać a strachy...najzwyczajniej w świecie spalić :)
Jeśli boi się wyimaginowanych rzeczy...dajemy jej narzedzia do walki. Moj syn zawsze śpi z magicznym laserem i magiczną niewidzialną kołderką i czasami ze mną :)
Powodzenia!