Dlaczego moje dziecko budzi się w nocy z płaczem?

Witam. Moja córeczka ma 3 lata. Do tej pory nie było problemów ze spaniem w nocy, jednak od kilku dni budzi się w nocy z płaczem, że się boi i nie da się uspokoić. Nadmieniam, że córka jest u babci na wsi "na wakacjach" gdzie jest dużo osob i dzieci. Wcześniej tam mieszkaliśmy - nie było problemu ze spaniem. Poza tym boi się wszystkiego: kurki, psów itd. Nie wiem skąd te lęki. Przez półtora roku mieszkaliśmy na wsi, więc dziecko zaakceptowało wszystkie zwierzątka. Ma również problem z wołaniem siku. Pojawił się on ze 4 miesiace temu - nie nąstapiła żadna zmiana - dziecko uczęszczało do żłobka. Nie woła w ogóle i nie przeszkadza jej, że się zsika. Przypomianmy jej co 10 minut i wtedy zawsze się wysika - jest to ogromny problem w podróży, na placu zabaw, w domu - nie odejdzie i nie zawoła. Dziecko jest bardzo wrażliwe, tłumaczymy i przebieramy, albo sama się przebiera. Robiliśmy badania USG brzuszka - wszystko wszyszło w porządku, to naprawdopodobniej to na tle psychicznym. Prosze o odpowiedź: co mamy robić?

Witam serdecznie!

Takie wybudzanie się małego dziecka, może być powiązane z silnymi emocjami, które nagromadziły się w jego myślach. Ciężko samej, a zwłaszcza jako małej dziewczynce, się z tym uporać. Dzieci bardzo silnie przeżywają i reagują na każdą zmianę jaka następuję w obrębie ich środowiska.

Nie jestem pewna, bo nie porusza pani tego tematu, ale może w ostatnim czasie zaszły jakieś zmiany w Państwa rodzinie, które mogła by odczuć pani córka? Takie niespokojne noce mogą być spowodowane  tym, że w środowisku domowym pojawiły się jakieś różnice w stosunku do tego, co było i czego doświadczała córka dotychczas, chociażby bardziej niż zwykle podenerwowany tata, czy pretensjonalny podniesiony ton rodziców.

Nocne wybudzanie są jedną z przyczyn zmian rozwojowych w tym przypadku lęk separacyjny, zmiana klimatu, pogody lub otoczenia.

Istotne jest, aby jak najlepiej poznać i zrozumieć przyczynę zaistniałej sytuacji, a wówczas podjąć kroki mające na celu jej zmianę. Polecam osobistą konsultacja z psychologiem dziecięcym lub psychologiem rodzinnym.

Pozdrawiam.