Niegrzeczne zachowanie u drugoklasisty

Mój syn drugoklasista nie słucha co się do niego mówi.Gdybym mu nie kazała się umyć to by tego nie zrobił.Nie potrafi się skupić na jednej rzeczy tylko robi inne.Oprócz tego nie potrafi pobawić się ze swoją 16 miesięczną siostrą.Często się wkurza na nią .Wiem Oliwka dokuczyć,ale to nie powód żeby syn ciągnął ją czy szarpał.oprócz tego bardzo szybko się złości.Nie wiem czy to przez zazdrość tak się zachowuje?Nie ukrywam że u nas w domu dość często są kłótnie. Może też zbyt dużo wymagam od syna?

Dzieciom do rozwoju potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa i miłości. Kłótnie należy przenieść poza obecność dzieci np, poza dom. Warto nauczyć się wymieniać ze sobą zdania bez krzyków, bez oskarżania, po prostu mówić co ja czuję wobec jakiegoś zachowania. Człowiek dojrzały panuje nad swoimi emocjami. Warto udać się do mediatora rodzinnego.
Do czasu urodzenia drugiego dziecka była Pani cała do dyspozycji chłopca. Przypuszczam, ze teraz odsunęła go Pani od siebie. On czuje się po prostu odrzucony, niekochany, a Pani uwagę może przyciągnąć tylko wtedy, gdy czegoś nie zrobi. Czy chętnie bawiłaby się Pani z 15lenim bratem? I do tego będąc zmuszaną. Rówieśnicy bawią się z rówieśnikami. Ale możecie bawić się w trójkę, proszę zabawą zachęcić go do niej, ale nie przymusem. Być może to Pani czuje się bezradna i nie wie co zrobić. Kochać, a nie karać, kochać oboje tak samo, tyle samo czasu poświęcając im z osobna. Znamiennym jest to, że podała Pani imię córeczki, ale nie - syna. Proszę sprawdzić czy nie kojarzy Pani małego chłopca z "rodem męskim" np z mężem.

Witam, przyczyn może być wiele. Syn może być zazdrosny o siostrę. Napisała Pani że w domu są kłótnie. Nerwowa, stresująca atmosfera również wpływa niekorzystnie na dzieci. Ogranicza ich poczucie bezpieczeństwa. Proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem dziecięcym. Pozdrawiam serdecznie