Witam,
Być może synek potrzebuje trochę "samotności". Każde dziecko jest inne. Ale jeśli to państwa niepokoi proponuję skierować swoje kroki do poradni psychologicznej dla dzieci aby zdiagnozować małego.
Pozdrawiam
Niepanowanie nad siła emocji jest w tym wieku często spotykane. Na początek warto intensywnie popracować nad społecznie akceptowalnymi formami dawania upustu emocji- jeśli synek zacznie się ich uczyć, przestrzegać norm, nie będzie powodu do niepokoju.
Zmęczenie większa grupa dzieci może wynikać z temperamentu i preferencji synka. Warto zaobserwować jak synek zachowuje się w relacji z jednym dzieckiem, jak w relacji z dorosłym i czy wpływ na to ma język, którym się posługuje. Warto przyjrzeć się także preferowanemu stylowi zabawy, gdyż dzieci bardziej skupione na zadaniach konstrukcyjnych, będą częściej wybierały samotna zabawę niż dzieci preferujące zabawy np ruchowe.
Witam Panią serdecznie. W Pani liście nie widzę nic niepokojącego z mojego punktu widzenia. Ma Pani inteligentne, radosne dziecko, które potrafi aktywnie się bawić, jak również skupić uwagę przez dłuższą chwilę nad zabawami wymagającymi koncentracji. Każdy człowiek, więc również i dziecko ;) ma również potrzebę wyrażania swoich uczuć, włącznie ze złością. U tak małego dziecka wyrażanie emocji przez działanie jest czymś normalnym. Wspomina Pani, że chłopiec mówi, jest to też sygnał, że można go zachęcać do wyrażania uczuć za pomocą słów. W takich momentach można mówić "widzę, że się złościsz, zaciśnij piąstki i pokaż jak mocno się złościsz" lub "o chciałbyś się jeszcze tu pobawić i złościsz się, że musimy iść. To rzeczywiście była świetna zabawa". Chodzi o to, żeby Pani przyjęła jako ważne i zaakceptowała uczucia syna, równocześnie zachęcając go, żeby wyrażał je słowami, a nie gestem. W celu nauczenia go tego powinna Pani najpierw opisywać te uczucia sama, jak w przykładzie. Nie ma więc powodu do niepokoju, a następnym zadaniem dla małego jest nauczyć go mówić o tym, co czuje. Powodzenia. Małgorzata Danielewicz
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Autoagresja u 18-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Zachowanie na przekór u 3,5-latka – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- "Zadawanie bólu" zabawkom przez dziecko – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Rozwój psychologiczny 3-letniego dziecka – odpowiada Mgr Anna Suligowska
- Dlaczego synek w stanie ekscytacji silnie macha rękami? – odpowiada Lek. Jerzy Bajko
- Nerwowe zachowanie u 14-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Dawid Karol Kołodziej
- Dziwne zachowanie i brak empatii u 5-letniej córki – odpowiada Mgr Agnieszka Glica
- Atak agresji u dwuipółlatka – odpowiada Mgr Ryszard Chłopek
- Problemy z zachowaniem u 3-letniego dziecka – odpowiada Mgr Anga Aleksandrowicz
- Jak zachęcić 3-letnie dziecko do malowania? – odpowiada Mgr Katarzyna Schilf
artykuły
„Chłopaki nie płaczą", czyli dlaczego zdecydowana większość osób poszukujących pomocy psychologicznej to kobiety
Stereotypowy obraz mężczyzny opiera się na odwadze
Zabawy dla dzieci z autyzmem
Zabawa odgrywa istotną rolę w życiu każdego dzieck
Pasywna agresja - objawy, przyczyny i przykłady
Pasywna agresja jest techniką manipulacyjną, która