Dziwne zachowanie i brak empatii u 5-letniej córki

Martwię się o moją 5letnią córkę, która dziwnie bawi się jedną ze swoich lalek. Rozbiera ją ze wszystkich ubranek, a później kładzie na podłodze i mówi, że ma tej lalce być zimno i że ma cierpieć. Robi tak tylko z jedną z lalek, innymi bawi się "normalnie". Zaniepokoiło mnie również jej zachowanie były w gazecie zdjęcia dzieci z domu dziecka. Wizerunki tych dzieci były bardzo smutne, a moja córka powiedziała że dobrze im tak, mają cierpieć i uderzała rączką w zdjęcia tych dzieci. Proszę o pomoc.

Witam, dzieci poprzez zabawę odreagowują swoje niepokoje (np. zobaczyła coś co ją poruszyło w TV), niekiedy gdy chcą przekazać dorosłemu jakąś informację, testują czy on może to przyjąć - jak na to zareaguje. Najpierw warto, aby Pani dopytała córki, (mając z tyłu głowy, aby nie zareagować lękiem, przerażeniem, oceną, tylko spokojem) dlaczego lalce ma być zimno? dlaczego ma cierpieć? czy lalkę to boli? czy to kara? dlaczego ma być ukarana itp. Spytać czy ona też cierpi? kiedy jej jest zimno? - pytań jest wiele. Pytając proszę słuchać i używać słów córki, dopytywać się o ich znacznie. Tylko córka, może Pani powiedzieć co się dzieje, potrzebuje Pani podczas takiej rozmowy, cierpliwości i otwartości na to co córka mówi. Pozdrawiam

Witam. Zabawa dzieci odzwierciedla świat wewnętrzny dziecka. Nie ma co się przesadnie martwić,ale zgodnie z tym co wyżej napisałam, nie jest to bez znaczenia. Zachęcam do wizyty u psychoterapeuty dziecięcego.
Magdalena Brabec

Witam serdecznie
Dzieci są bardzo bezpośrednie w swoich reakcjach, zachowaniach, czasem może nas zadziwić dziwna zabawa z lalką czy misiem, ale zwykle tak dzieci odreagowują swoje trudne uczucia, przeżycie czegoś dla nich smutnego , trudnego, co czasem trudno im wyrazić w bezpośredniej relacji z dorosłym. Warto poświęcić dużo czasu córce, zapytać o to, co myśli , co czuje, zapytać czy ostatnio wydarzyło się dla niej cos trudnego i zapewnić ją , że mama zawsze we wszystkim da jej wsparcie, przytuli, ukoi smutek. Gdyby po dłuższym czasie zaobserwowała Pani , że takie zachowania córki nadal się zdarzają , warto pójść z nią do psychoterapeuty i w przyjaznej atmosferze , specjalista pomoże zrozumieć , co się dzieje w uczuciach córki.
Pozdrawiam
Anna Ręklewska psychoterapeuta

Dzieci w swoich zachowaniach i zabawach czasem oswajają własne lęki, emocje i trudności. Czasem także odtwarzają sytuacje, których były świadkiem albo, które w jakiś sposób zobaczyły (np w filmie, bajce) i połączyły różnymi ciągami skojarzeniowymi. Warto z córeczka rozmawiać, pytać o przyczyny i motywacje takiego zachowania wobec lalki. Czasem dotarcie do przyczyny i wyjaśnienie może zmienić zachowanie dziecka. Częściowo jest tak, że instynkty agresywne istnieją i wyrażają się w zabawach zupełnie zdrowych dobrze rozwijających się dzieci. Wszystko jednak zależy id ich nasilenia, ładunku, powtarzalności i czasu trwania. Jeśli jest Pani bardzo zaniepokojona warto także porozmawiać z bliskimi, którzy przebywają z dzieckiem, wypytać nich o zabawy, tematykę, emocje, podobnie pań przedszkolanek (jeśli maluszek uczęszcza do przedszkola) albo skonsultować się w psychologiem dziecięcym np w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.