Zachowanie 5-letniego synka

Moj 5 letni synek dziwnie sie zachowuje. Gdy wychodzimy na dwor to idac kreci sie w kolko, opowiada dziwne rzeczy ze on musi do ryb zadzwpnic (mamy w domu rybki w akwarium) ze misiu w domu za nim teskni, pyta sie co bajki robia itp, unika kontaktu wzrokowego podczas rozmowy, nieraz chowie sie pod poduszke i rozmawia z kims. Boje sie ze moje dziecko ma jakas chorobe na tle psychiczym typu schizofremie. minie mu to na jakis czas jest ok i potem znowu takie zachowanie

Witam serdecznie. Dzieci często zachowują się w mało zrozumiały dla dorosłych sposób. Z opisu, który Pani umieściła nic nie wskazuje na schizofrenię. Bardziej prawdopodobne jest to, iż Pani dziecko przeżywa jakiegoś rodzaju lęk, niepokój poza domem. Warto udać się do psychologa z synem po to aby była Pani spokojniejsza i żeby specjalista zidentyfikował źródło trudności. Pozdrawiam.

Opisane zachowania są charakterystyczne dla wielu dzieci - pojawiają się np. w zabawach tematycznych, czy wyobrażeniowych. Jednakże jeżeli obejmują bardzo konkretne sytuacje, jak np. wyjście z domu, chowanie się - mogą wskazywać na pewne lęki przed światem. Nie schizofrenię, nie głębokie zaburzenia psychiczne, lecz dziecięcy lęk, który można efektywnie zniwelować na spotkaniach z psychologiem dziecięcym. Zanim jednak zdecyduje się pani na taką konsultację, polecam podjąć z dzieckiem tą zabawę i dialog - być może nic się nie dzieje, a te zachowania są po prostu rozwojowe. Pozdrawiam.