Na logopedę nigdy nie jest zbyt późno
Im wcześniej rozpoczniemy leczenie u logopedy, tym krócej terapia będzie trwać. Dlatego też nie warto z tym zwlekać, kiedy tylko zauważymy problemy z mówieniem u naszego dziecka, powinniśmy udać się do specjalisty. O tym, jak pomóc dziecku w prawidłwym mówieniu opowiada aktorka i logopeda Anna Powierza.
Witam serdecznie,
proszę nie zmuszać synka do powtarzania, jeśli to go denerwuje. Niepotrzebnie się zniechęci. Na pewno synek ma swoje ulubione zabawki. Proszę wokół nich tworzyć zabawy tematyczne. Np. samochód straży pożarnej - zabawa w gaszenie pożaru. Proszę pokazać chłopcu w jaki sposób można się bawić, co mogą mówić zabawkowe ludziki. Zachęcać chłopca do naśladowania. Proszę czytać z synkiem książeczki (takie, który oscylują wokół jego zainteresowań. Można również wykonać książeczkę własnoręcznie, wtedy maluszek chętniej będzie po nią sięgał). Czytając proszę także zadawać pytania typu: kto to? co robi?
To tylko przykłady na samodzielne zabawy w domu. Zalecałabym dodatkowo konsultację logopedyczną, po której dokładnie będzie wiadomo jak z synkiem pracować.
Pozdrawiam,
Marlena Kwiatkowska
www.klinika-mowy.pl
Witam. 2 letnie dziecko powinno wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania. Dziecko w wieku 3 lat powinno wypowiadać już około 1000 słów, budować zdania i opowiadać o otaczającym świecie, o emocjach. Pani 3-letni Synek wypowiada tylko kilka słów, ma zatem opóźnienie rozwoju mowy. Radziłbym niezwłocznie udać się z Synem na konsultację do logopedy specjalizującego się w diagnozie i terapii małych dzieci.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein
http://www.logo-ped.gda.pl
Witam ciepło,
Z tego co Pani pisze wynika, że synek ma intencję komunikacyjną. To bardzo ważne, że chętnie nawiązuje kontakty z innymi i reaguje na polecenia.
Dziecku na pewno nie należy narzucać powtarzania, z pewnością tylko spotęguje to jego opór. Zachęcam do wyeliminowania wszelkich odbiorników tj. telewizja na rzecz opowiadania, pokazywania, rozmawiania, wspólnego śpiewania, bawienia się i angażowania dziecka w wykonywanie różnych czynności domowych.
Proszę się również zastanowić nad profilaktyką logopedyczną, podczas której logopeda zajmie się stymulowaniem rozwoju mowy u synka.
W razie jakichkolwiek pytań, zachęcam do kontaktu.
Pozdrawiam,
Magdalena Jaromi
http://psychologuj.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Opóźniony rozwój mowy u 3-latka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Niewielki zasób słów u 2,5-latki – odpowiada Mgr Joanna Gałczyńska-Adamiak
- Jak pomóc dziecku zacząć mówić? – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Zaburzenia mowy u 3,5-letniego dziecka – odpowiada Mgr Joanna Gałczyńska-Adamiak
- Jak zachęcić dziecko do mówienia? – odpowiada mgr Agnieszka Nowak
- Zachowanie i mowa u 3,5-rocznego dziecka – odpowiada Mgr Regina Panaś
- Niewyraźna mowa u 3-letniego dziecka – odpowiada mgr Aleksandra Karlik
- Ćwiczenia logopedyczne u dziecka – odpowiada Mgr Marlena Kwiatkowska
- Mała ilość słów u 21-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Joanna Gałczyńska-Adamiak
- Nierozwinięta mowa u 30-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein