Z Pani opisu nie znajduję powodu do zmartwień. Pani dziecko dzień w dzień, podczas zabawy ale i każdego innego działania, testuje siebie, swoje ciało, otoczenie oraz próbuje pierwszego stawiania granic. Takie zachowania są u dzieci w tym wieku naturalne.
Jeśli jednak czuje Pani, iż rzeczywiście "coś jest nie w porządku" to porada online niewiele tu wniesie i najlepiej będzie udać się do psychologa dziecięcego, który zobaczy dziecko, sprawdzi jego zachowania oraz usłyszy więcej szczegółów nt. jego zachowań. Pozdrawiam.
Witam,
dziecko w tym wieku już potrafi przemieszczać się, porozumiewać, rozwiązywać drobne problemy, orientuje się w relacjach międzyludzkich i coraz śmielej wkracza w świat społeczny badając granice i relacje. Sytuacje opisywane przez Panią wydają się być w normie. Proszę pamiętać, że dzieci w tym wieku, nie potrafią zachowywać się jak dorośli, zupełnie inaczej radzą sobie z dużą porcją informacji, którymi szybko się męczą i mogą zatem okazywać całą gamę emocji: od drażliwości i pobudzenia do senności i znużenia. Dodatkowo uwarunkowania temperamentalne decydują o tym jak zachowuje się dziecko dlatego też nie można oceniać możliwości dziecka (jego rozwoju) wspólną miarą porównując do innych dzieci, bo takiej uniwersalnej miary nie ma.
Jeśli jednak będzie Pani nadal zaniepokojona zachowaniami dziecka, najlepiej byłoby porozmawiać o swoich obawach z psychologiem.
pozdrawiam
A.Aleksandrowicz
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zachowanie dziecka w wieku 2,5 roku – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Zachowanie 14-miesięcznej córki – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Zachowanie 3-letniego dziecka – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Zachowanie 17-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zachowanie dziecka w wieku 15 miesięcy – odpowiada Mgr Marta Kociatyn-Stawarz
- Zachowanie 5-latka w domu dziecka – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Zachowanie 5-letniego synka – odpowiada Mgr Joanna Pacuła-Kargol
- "Zadawanie bólu" zabawkom przez dziecko – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zachowanie dziecka 21-miesięcznego – odpowiada Mgr Jacek Zbikowski
- Co oznacza zachowanie małego dziecka? – odpowiada mgr Agnieszka Sulik