"Zadawanie bólu" zabawkom przez dziecko

Jestem mamą trzyletniego chłopca który jest bardzo energicznym i wesołym chłopcem lubi dużo biegać ale i ładnie bawi się klockami, samochodami .Jest bardzo mądrym dzieckiem ale nie podoba mi się jak bawi się lalką tzn.zdejmuje jej majtki i rozbiera ją a ostatnio wziął wiertarkę plastikową i mówił że wierci jej dziurkę w nodze ale potem zaklei i nie będzie bolało. Czy powinnam się martwić czy nie traktować tego tak dosłownie? Czy to może być jakieś zaburzenie?

Dzieci w zabawie często "przepracowują" różne własne lęki czy trudności. Podobna zabawa może być właśnie taką próbą (pokonania lęku przed zranieniem i lekarzem). Zachęcałabym jednak do rozmowy z synkiem. Dopytania- bez potępiania- o przyczyny działań, ich celowość, skąd wziął się pomysł itp.Warto także powiedzieć synkowi o konsekwencjach (co by było, gdyby to był człowiek, że to boli itp), co jest normą społeczną czy wytłumaczyć ewentualne jego wątpliwości czy pytania. Jeśli rzeczywiście jest to jakaś trudność Malucha, rozmowa, może być dla niego ważna i rozwiewająca wątpliwości czy lęk.
Jeśli ma Pani więcej powodów do niepokoju, można także skonsultować się z psychologiem dziecięcym np w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Dzieci poprzez zabawę wyrażają całą gamę uczuć, których nie są jeszcze w stanie wyrazić słowami. Jeśli zabawa ma charakter agresywny, to często niepokoi rodziców.
Zabawa wyrażająca złość, destrukcję, później zaś naprawę uszkodzonego obiektu jest czymś naturalnym w tym wieku.

Jeśli w zabawie dziecka nie pojawia się inna tematyka poza agresją, to warto pójść na konsultację do psychologa dziecięcego w celu wyjaśnienia genezy problemu.