Co może oznaczać zachowanie starszego syna?

Witam. Mój starszy syn ma 9 lat,z nauką nie ma problemów, jest bardzo dobry z matematyki,z polskim też sobie radzi,ma dobrą pamięć. To co mnie niepokoi to jego zachowanie,potrafi zacząć płakać z byle powodu,ma problem z nawiązaniem znajomości w swoim wieku,woli bawić się z mlodszymi dziećmi. Drugi syn ma 1,5 roku i to jakby jeszcze pogłębia dziecinnosc starszego syna. Jak mu pomóc?

Witam. Z pani opisu wynika, że syn jest emocjonalny, wrażliwy. Należy go wspierać i akceptować jego uczucia. Nie mówić - nie becz, przestań płakać , nic się nie stało, nie przezywać beksą, mazgajem. tylko dać przyzwolenie na płacz- widzę że jest ci smutno, chcesz się przytulić? Pomocna jest książka "Jak mówić żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły". Można próbować spotkań w mniejszym gronie z rówieśnikami syna. Zaprosić jednego czy dwóch kolegów do was do domu, czy na wspólne wyjście z mamami. Nie przymuszać do kontaktu. Jeśli ma jednego kolegę to nie musi nic złego oznaczać. Rozmawiać z synem- jak się czuje w klasie. Co lubi, co by chciał. Możliwe że też zajęcia dodatkowe sportowe wzmocnią jego delikatny charakter- ale tylko jeśli syn wyraża ochotę.
Pozdrawiam:)