Czy skonsultować to zachowanie syna z psychologiem?

Martwię się o mojego młodszego syna. Ma 5 lat jednak interesują go zabawki typowo dziewczęce. Kocha lalki i pkuszaki, ubiera je, przebiera, czesze, wymyśla historie, przykrywa... Starszy syn 7 lat ma zainteresowania typowo chłopięce i nie podziela hobby brata.Juz wie że jego przyszłość będzie związana z samochodami. Młodszy natomiast zapewnia mnie że zostanie fryzjerem. Moje relacje z młodszym synem są bardzo zaciesnione-jest taka moja przylepa ale jest też bardzo mądry. Uczeszczamy na zajęcia z wwr i jego dojrzałość okreslono na ok 1/2 klase. Z poczatku myslalam (i tak też mnie zapewniali specjalisci) że syn uwielbia kolor różowy, czerwony dlatego że ma dużą wadę wzroku minusowa i te kolory są dla niego wyraźne. Jednak teraz mam co do tego wątpliwości. Dziecko kocha swojego tatę jednak tylko mamusia jest dla niego wszystkim. Staram oczywscie dzielić rolę z mężem. Syn oczywiście też jest chętny do zabawy że starszym bratem w samochody, budowanie torów itp jednak trzeba go do tego zachęcić lub sam musi mieć wene i zdarza się to bardzo rzadko. Oczywiście w domu akceptujemy to że bawi się lalkami barbie (bobasow i akcesoriów nie akceptuje), figurkami, ludzikami ale obawiam się okresu szkolnego gdzie może zostać niezaakceptowany przez kolegów. Obecnie syn chodzi do przedszkola i wiem że bawi się z chłopcami i dziewczynami jednak w 99% są to dziewczynki i ich zabawki. Syn twierdzi że je lubi i kocha. Chłopców nie. Za rok czeka nas kolejna wizyta w poradni psychologiczno-pedagogicznej odnośnie wystawienia opinii do szkoły dotyczącej wzroku i zastanawiam się czy nie napomknac o tym temacie psychologowi... Jednak niestety nie wiem czy spotkam się tam z przychylnoscia ponieważ opinia wystawiana jest na podstawie kilumiuntowego spotkania...

Szanowna Pani,

biologia mózgu wpływa na różnice w interpretacji rzeczywistości wśród mężczyzn i kobiet (chłopców i dziewczynek), przejawia się w ekspresji emocji, w uzdolnieniach i umiejętnościach, hormony płciowe wywierają wpływ na kształtowanie mózgu - płeć mózgu już w rozwoju płodowym i to właśnie jest powodem podstawowych różnic między ludźmi - polecam książkę; Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą -Anne Moir, David Jessel. Niekiedy jest tak, że chłopiec ma płeć mózgu żeńską, a dziewczynka płeć mózgu męską, przejawia się to w profilu rozwojowym dziecka, fazą diagnostyczną jest okres adolescencji (dojrzewanie, 12 - 13lat), pierwszym etapem jest integracją rówieśników, właśnie chodzi o płeć mózgu (dziewczynki z dziewczynkami, chłopcy z chłopcami), jeśli chłopiec ma płeć mózgu żeńską integruje się z dziewczynkami, jest to faza diagnostyczna - kształtuje się tożsamość - płciowa, czyli poczucie: „kim jestem?”, „kim się czuję?”. Równie ważnym determinantem płci są hormony. Choć w budowie chemicznej progesteron i testosteron są hormonami bardzo do siebie podobnymi, to jednak ich funkcje, spełniane już w pierwszych tygodniach ciąży, nie pozostają bez znaczenia. Na podstawie badań można wnioskować, że ważny jest poziom testosteronu, szczególnie w okresie do 6. tygodnia ciąży - testosteron wpływa na płeć rozwijającego się zarodka, a później płodu. Można diagnozować dziecko, jednak zachęcam do zaakceptowania syna i jego upodobań, to wpłynie na jego poczucie własnej wartości - samoocenę, syn sam poradzi sobie z akceptacją wśród rówieśników, jeśli będzie przejawiał stabilne poczucie własnej wartości. Proszę nie martwić się na zapas. Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś