Dzień dobry. Dzieci sygnalizują trudności w różny sposób. Z pewnością robi tak również Pani syn. Nie odsyłałabym go jednak do psychologa, zaprosiłabym tam rodziców. To właśnie dorośli ustalają reguły i mają wpływ na sytuację oraz relacje. Jeżeli jesteście Państwo bezradni, to trudno się spodziewać że 9-latek będzie możliwości uporać się z trudnością lepiej niż reszta rodziny. Bo problem dziecka to problem tej rodziny, który dziecko sygnalizuje, najczęściej nie wprost. Proszę skorzystać z konsultacji psychologicznej dla rodziców. Pozdrawiam.
http://progress.warszawa.pl/
Szanowna Pani Ewo,
potrzeba posiadania pieniędzy jest głęboko zakorzeniona w każdym człowieku.
W wieku szkolnym dziecko dopiero rozpoznaje swoje potrzeby. Zadaniem opiekunów i wychowawców jest pomóc młodej osobie rozpoznawać co jest najważniejsze, mniej ważne oraz całkowicie szkodliwe w życiu.
Podejrzewam, że kupując synu telefon problem nie zniknie. W pracy z dziećmi zależy mi na rozpoznaniu przyczyny sytuacji. Co idzie za potrzebą posiadania telefonu (np.: ze względu na to, że wszyscy mają; albo czuje się gorszym; czuje się nie rozumiany przez rodziców). W pracy z Pani synem skierowałabym uwagę na przeanalizowanie tego nawyku pod kątem przyczyny, przebiegu oraz konsekwencji za tego typu zachowanie. Nie wiem w jaki sposób wyglądała współpraca z innymi psychologami, a w opisie jest za mało informacji, żeby udzielić trafną radę. Podaje dwa tytuły książek, które mogą być pomocne w wychowaniu maleństwa:
- "Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły" - Adele Faber, Elaine Mazlish;
- "Sposób na trudne dziecko" Kołakowski Artur , Pisula Agnieszka
Z wyrazami szacunku,
Viktoria Kondratiuk
To co dzieje się z Pani synem może być przejściowe. 9-letnie dziecko jest często zamknięte w sobie, rodzice schodzą na boczny tor, a priorytetem staje się uznanie kolegów. W dzisiejszym konsumpcjonistycznym świecie często właśnie status materialny i finansowy staje się kartą przetargową, stąd za tym trenem może podążać i Pani syn. Nie załamywałabym się, osobowość 9-latka wciąż jest w fazie budowania i utrwalania. Jeszcze bardzo dużo można zrobić. Poleciłabym terapię rodzinną i nadzieję, że wszystko się ułoży. Pozdrawiam
Witam, rozumiem że czuje Pani że wyczerpała już wszelkie możliwości wpływu na syna. Syn twierdzi że gdyby miał własny telefon to by nie kradł, niestety nie ma takiej pewności, ponieważ wcześniej napisała Pani że mówi że nie potrafi się powstrzymać: "coś mu mówi że ma wziąć pieniądze". Co to jest to "coś". Jeżeli koledzy syna mają już telefony, zastanawiają się Państwo nad kupnem, warto zastanowić się nad tym w jakiej formie ten telefon ma być przekazany. Warto skorzystać z pomocy terapii rodzinnej dla siebie, i dobrego psychologa dziecięcego który porozmawia z synem.
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Rozmowa z dorosłym synem o planowaniu dziecka – odpowiada Aurelia Kurczyńska
- Jak pomóc synowi, który jest agresywny i niegrzeczny? – odpowiada Mgr Agnieszka Skrzypczak
- Jak pomóc dziecku z opanowaniem emocji? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak pomóc synowi załamanemu psychicznie? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak pomóc 4-latkowi w przyjaźni z rówieśnikami? – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Jak pomóc dziecku z ADHD kradnącemu pieniądze? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Dziecko mówi do siebie -jak to leczyć? – odpowiada Mgr Agnieszka Fiszer
- Bóle brzucha, biegunki, wymioty i lęk przed szkołą u 5,5-latka – odpowiada Mgr Agata Polańska-Krzos
- Jak pomóc dziecku, które sięga po alkohol? – odpowiada Mgr Agata Pacia (Katulska)
- Co może oznaczać zachowanie starszego syna? – odpowiada Mgr Agnieszka Fiszer
artykuły
Mały diabetyk coraz lepiej radzi sobie w szkole. Nie zawsze jest bezproblemowo
Brak asystenta, strach przed nieznanym, niechęć ze
Dzień Otwarty (NIE)WIDZIALNA NASTOLETNIA DEPRESJA
Bezpłatne konsultacje ze specjalistami, wykłady i
#TyleDobra kontra koronawirus w Polsce. Darmowa kawa dla medyków, telefon wsparcia i edukacja w dobie kwarantanny. Prasówka 19.03.2020
Darmowa kawa dla pracowników medycznych, telefonic