Problemy z zachowaniem u 6-latka

witam jak pomoc 8 latkowi w poprawie prawidłowego funkcjonowania dziecko zarowno w szkole jak i w domu nie reaguje na polecenia,chodzi po klasie,wstaje w momentach w ktorych nie powinien wstawac zwyczajnie sie nudzi,zawiesza sie robi w danym momencie to na co ma ochote ma taki mały swoj swiat na lekcji bawi sie nie uwaza ma problemy z relacja z rowiesnikami jest agresywny,ciezko nawiazuje kontakty z dziecmi nie umie sie wypowiadac na zadany mu temat?dodam ze jest dzieckiem b.inteligentnym

Szanowna Pani,
Moja odpowiedź może być tylko drobną wskazówką, gdyż trudno o wnioski na podstawie skąpych informacji.
Pierwszą sprawą o której należy pomyśleć, to granice i zasady jakie są stosowane w domu. Czy w ogóle istnieją i czy są egzekwowane? Czy syn posiada jakieś obowiązki stosowne do swojego wieku? Czy w domu dorośli (w tej sytuacji nauczyciele) traktowani są jako autorytety? Kwestia agresji: czy potrafi mówić o emocjach, wyrażać je w adekwatny sposób? Czy ogląda telewizję (ile czasu, jakie programy), podobnie gry komputerowe?
Kwestia szkoły. Pisze Pani, że syn jest bardzo inteligentnym chłopcem. Istnieje prawdopodobieństwo, że materiał i tempo pracy jest dla niego nieodpowiednie (zbyt wolno, nudno). Warto porozmawiać z nauczycielem, czy istnieje szansa, aby zadawać chłopcu dodatkowe zadania do rozwiązania, aby nie nudził się, gdy wcześniej zakończy pracę.
Ważną kwestią jest "zawieszanie się, swój mały świat, problemy w relacjach z rówieśnikami". Te zdania wymagają głębszego wyjaśnienia.
Do uzyskania pełnego obrazu potrzeba jednak spotkania na żywo psychologa z Panią i/lub z synem. Ważne, aby poznać historię dziecka, szerszy kontekst funkcjonowania itp.
Pozdrawiam serdecznie
Ewa Mioduska

Warto skonsultować się z psychologiem i poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Diagnostyka przyczyn zaburzeń pomoże ustalić formę pomocy (psychoterapia rodzinna, psychoterapia specjalistyczna, wsparcie edukacyjno-szkolne itp)