Agresywne zachowanie u 6-latka

Witam jestem matka 6 letniego chłopca i poprostu sobie z nim nie radze wyzywa mnie i męża od kutasow dziwek itp rzuca wszystkim nie słucha nas wogóle jesteśmy normalną rodzina nie wiem juz jak z nim postępować krzyczy tak ze aż go sąsiedzi słyszą na głos przeklina na ulicy wyzywa nas krzycząc na głos prosze o pomoc

Witam, nie pisze Pani od kiedy syn zaczął się tak zachowywać, a jest to ważna informacja przy występowaniu zachowań agresywnych u dziecka. Być może w życiu Państwa lub syna nastąpiła duża zmiana (np. pójście do szkoły?), z którą syn sobie emocjonalnie nie radzi. W takiej sytuacji przeciążenia niektóre dzieci zareagują wycofaniem, lękiem, smutkiem, biernością a inne zaczną być agresywne. Państwa syn potrzebuje teraz, kiedy nie radzi sobie z emocjami, bardziej niż zwykle zrozumienia i poczucia, że ma oparcie w rodzicach, że może liczyć na ich troskę i pomoc. Proszę zgłosić się z synem do poradni psychologiczno-pedagogicznej w celu ustalenia przyczyny zmiany w zachowaniu oraz podjęcia odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Danuta Michalczyk

Witam!
Zachęcam Panią do wizyty u psychologa dziecięcego. Każde dziecko może bezpłatnie skorzystać z pomocy psychologicznej w poradni psychologiczno -pedagogicznej, która na pewno znajduje się w miejscu Państwa zamieszkania (lub najbliższej okolicy, jeżeli są Państwa z małej miejscowości).
Na ten moment mogę Państwu jedynie polecić, by w relacji z synem zachowali spokój, gdyż jakiekolwiek formy agresji (klapsy, krzyki), nasilą tylko jego nieodpowiednie zachowania. Proponuję też, aby Państwo z synem ustalili, jakie zasady obowiązują w Waszym domu (czyli jakich zachowań od niego oczekujecie) i jakie konsekwencje będzie ponosił w związku ze swoim niewłaściwym zachowaniem. Ważne jest też, by Państwo nagradzali i doceniali te wszystkie sytuacje, gdy syn będzie zachowywał się zgodnie w Waszymi oczekiwaniami. Dobrze jest też ustalić stały plan dnia, by stworzyć dziecku bezpieczne, przewidywalne środowisko wychowawcze.
Pozdrawiam!

Sąðzę, ze warto aby się Państwo zgłosili do jakiegoś ośrodka terapii rodzin (Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej lub psychoterapeuty zajmującego się terapia rodzin). Może być tak, że są to trudności i kryzys wychowawczy, ale też może to znamionować inne zaburzenia (np zespół Tourette'a). W obu przypadkach terapia powinna zarówno wesprzeć Państwa w roli rodziców, jak i pomóc poradzić sobie z sytuacją.