Witam, nie pisze Pani od kiedy syn zaczął się tak zachowywać, a jest to ważna informacja przy występowaniu zachowań agresywnych u dziecka. Być może w życiu Państwa lub syna nastąpiła duża zmiana (np. pójście do szkoły?), z którą syn sobie emocjonalnie nie radzi. W takiej sytuacji przeciążenia niektóre dzieci zareagują wycofaniem, lękiem, smutkiem, biernością a inne zaczną być agresywne. Państwa syn potrzebuje teraz, kiedy nie radzi sobie z emocjami, bardziej niż zwykle zrozumienia i poczucia, że ma oparcie w rodzicach, że może liczyć na ich troskę i pomoc. Proszę zgłosić się z synem do poradni psychologiczno-pedagogicznej w celu ustalenia przyczyny zmiany w zachowaniu oraz podjęcia odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Danuta Michalczyk
Witam!
Zachęcam Panią do wizyty u psychologa dziecięcego. Każde dziecko może bezpłatnie skorzystać z pomocy psychologicznej w poradni psychologiczno -pedagogicznej, która na pewno znajduje się w miejscu Państwa zamieszkania (lub najbliższej okolicy, jeżeli są Państwa z małej miejscowości).
Na ten moment mogę Państwu jedynie polecić, by w relacji z synem zachowali spokój, gdyż jakiekolwiek formy agresji (klapsy, krzyki), nasilą tylko jego nieodpowiednie zachowania. Proponuję też, aby Państwo z synem ustalili, jakie zasady obowiązują w Waszym domu (czyli jakich zachowań od niego oczekujecie) i jakie konsekwencje będzie ponosił w związku ze swoim niewłaściwym zachowaniem. Ważne jest też, by Państwo nagradzali i doceniali te wszystkie sytuacje, gdy syn będzie zachowywał się zgodnie w Waszymi oczekiwaniami. Dobrze jest też ustalić stały plan dnia, by stworzyć dziecku bezpieczne, przewidywalne środowisko wychowawcze.
Pozdrawiam!
Sąðzę, ze warto aby się Państwo zgłosili do jakiegoś ośrodka terapii rodzin (Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej lub psychoterapeuty zajmującego się terapia rodzin). Może być tak, że są to trudności i kryzys wychowawczy, ale też może to znamionować inne zaburzenia (np zespół Tourette'a). W obu przypadkach terapia powinna zarówno wesprzeć Państwa w roli rodziców, jak i pomóc poradzić sobie z sytuacją.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Agresywne zachowanie u 14-latka – odpowiada Mgr Edyta Kołodziej-Szmid
- Agresywne i nieposłuszne zachowanie 7-latka – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zachowanie 13-latka i histeryczny płacz – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Niegrzeczne zachowanie u 2-latka – odpowiada Mgr Ewelina Balcerowska-Mróz
- Agresywne zachowanie 5-latka w przedszkolu – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Jak radzić sobie z zachowaniem 13-latka? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Bunt i agresywne zachowanie 14-latki – odpowiada Mgr Jacek Sochacki
- Niegrzeczne zachowanie dziecka w szkole – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Ataki złości u 11-latka – odpowiada Mgr Ludmiła Kulikowska-Kubiak
- Jak opanować ataki histerii u 5-latka? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
artykuły
Poradnia psychologiczna dziecięca i dla dorosłych - kiedy się udać?
Poradnia psychologiczna jest placówką, z pomocy i
Pedagog szkolny - kwalifikacje, zadania, dokumentacja
Pedagog szkolny jest osobą, działania której skupi
Autyzm - gdzie znajdziesz pomoc
Jeżeli twoje dziecko ma podejrzenie autyzmu lub je