Jak radzić sobie z zachowaniem 13-latka?

Witam, mòj syn od jakiegos czasu nie chce chodzic do szkoly .Wczesniej zachowywal sie depresyjnie.Jest raczej smutnym dzieckiem uwaza ze zycie nie ma sensu i czesto mowi o smierci.Ma w sobie bardzo duzo agresji i czesto wybucha. Raniac przy tym nas slowami.Kiedy probuje go wyslac do szkoly on dostaje mdlosci i nie moze zjesc sniadania, czasem ma dreszcze i ostatnio.mowil,ze ma zawroty glowy i problem z oddychaniem.Syn w maju skonczy 13 lat.

Witam
Aby znaleźć właściwe rozwiązanie opisanych problemów u syna należy znaleźć przyczynę jego zachowań i proponuję zgłosić się z dzieckiem do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej , gdzie psycholog za pomocą odpowiednich narzędzi zdiagnozuje powód niechęci do szkoły, przyczyny agresywnych zachowań i niekontrolowanych emocji i prawdopodobnie zaproponuje objęcie dziecka terapią psychologiczną , która zmieni niepożądane zachowania i wprowadzi większą kontrolę nad emocjami .
Pozdrawiam
Anna Szyda

Podobne trudności należy koniecznie skonsultować z psychologiem i rozpocząć psychoterapię rodzinną. Jest to najszybszy sposób wsparcia i pomocy dziecku, szczególnie, że opisane przez Panią objawy mogą być niepokojące (mogą sugerować np. fobię szkolną, zaburzenia zachowania, depresję), jednakże diagnostyką powinien zając się specjalista po wywiadzie i badaniu syna. Zachęcam do jak najszybszego podjęcia działań. Można to zrobić zarówno w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, jak i w gabinetach prywatnych lub placówkach świadczących terapię rodzinną.