Jak poradzić sobie z zachowaniem u 13-latki?

Moja 13-letnia córka mówi że chce zmienić rodzinę. Nie chce z nikim rozmawiać, mówi że nie zależy jej na nas, że my nie jesteśmy jej potrzebni. Ona ma swoich ludzi w wirtualnym świecie. Mówi, że nie będzie się uczyć, bo to jej nie potrzebne opuściła się w nauce przynosi same jedynki i dwójki, a jest zdolna uczennica i nie potrzebuje dużo czasu żeby się nauczyć danego materiału. Czasami mówi, że wszystko już przeżyła u osiągnęła, że szkoła jej się nie przyda a jedynie uczy się języków obcych bo może kiedyś wyjedzie więc to będzie jej potrzebne. Najbardziej nas boli to że nie chce znikim rozmawiać gdzie wcześniej rozmawiała o wszystkim i nagle się urwało. Proszę o podpowiedź co robić czy szukać pomocy u psychologa?

Szanowna Pani,
zalecane jest wsparcie psychologiczne/psychoterapeutyczne. Rozmowa z psychologiem szkolnym lub w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. Córka jest w okresie adolescencji, jest to faza rozwojowa, związana z kryzysem adolescencyjnym. Problem dotyczy edukacji, córka zaniedbuje obowiązki szkolne, w tej sprawie potrzebny jest mediator, który wynegocjuje, bez presji, poprzez zrozumienie potrzeb nastolatki, jak i obowiązku szkolnego oraz podejmie ukierunkowane działania, w celu rozwiązania problemu.
Pozdrawiam serdecznie

Witam
Proponuję zgłosić się z córką do psychologa, może w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej aby zdiagnozować przyczynę zachowań dziecka , powód jej wycofania i odpowiednio zastosować metodę modelowania niepożądanych zachowań. Jedynie poprzez rozmowę oraz zastosowanie odpowiednich technik diagnostycznych można ustalić przyczynę obecnego zachowania córki , co w konsekwencji pomoże znaleźć właściwe rozwiązanie.
Pozdrawiam
Anna Szyda