Dobrze byłoby udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej w celu przeprowadzenia testu inteligencji oraz testów sprawdzających pamięć i koncentrację. Może też warto zbadać słuch.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
niestety niemozliwe jest postawienie diagnozy poprzez poradę online. Z tego co Pani pisze wnioskuje ze syn może mieć trudności zwiazane z koncentracją uwagi. Czy wcześniej w przedszkolu syn tez mial podobne problemy?
Zachecam Panią do konsultacji z psychologiem dzieciecym. Można tez skorzystać z pomocy psychologa lub pedagoga szkolnego, którzy mogą wejść na lekcje i poobserwować co sie takiego dzieje, że Pani syn nie reaguje na polecenia kierowane do całej klasy.
Witam, proponuję poddać Pani syna jeszcze innym badaniom psychologicznym. Pisze Pani ogólnie i nie wiadomo, czy diagnozowano go pod kątem innych deficytów. Zaburzenia koncentracji uwagi mogą mieć różne podłoże; mogą wynikać z powodu jakichś deficytów w zakresie funkcji poznawczych (np. zaburzeń koncentracji uwagi), zmian neurologicznych w obrębie CUN, jak i z powodu podwyższonego poziomu lęku, np. społecznego (np. dziecko tak bardzo obawia się oceny ze strony nauczyciela lub/i rówieśników, że nie może skoncentrować się na poleceniach/pytaniach nauczyciela). A może być również tak, że Pani synek jeszcze nie przeszedł w pełni separacji/indywiduacji (odcięcia "psychologicznej" pępowiny od mamy), i trudno jest mu wchodzić w relacje trójkątne (np. dziecko - nauczyciel/autorytet - rówieśnicy), co może być źródłem podwyższonego poziomu lęku. Może preferuje tzw. relacje dwójkowe (tak jak małe dziecko preferuje b-j relacje z mamą, a nie "dziecko - mama - tata" albo: "dziecko - mama - rodzeństwo/rówieśnicy".
Proszę to dokładnie omówić przy najbliższej konsultacji z psychologiem/psychoterapeutą Pani synka.
Pozdrawiam
Zaleca się uczęszczanie na dodatkowe zajęcia ogólnorozwojowe organizowane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. W domu należy zmniejszyć ilość odbiorników włączanych w obecności dziecka /co do ilości, głośności i długości czasowej/.
Witam
Może warto powtórzyć badanie i nie koniecznie w kierunku autyzmu. Chodzi o sprawdzenie poziomu koncentracji oraz funkcjonowania. Jeśli w jakiś obszarach są braki to należałoby rozpocząć terapię. Na koncentrację uwagi dobrze działa eegbiofeedback.
Pozdrawiam AM
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problemy z nauką w szkole – odpowiada Mgr Joanna Wantuch
- Niegrzeczne zachowanie dziecka w szkole – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Brak mowy i kręcenie kółkami a autyzm – odpowiada Mgr Katarzyna Schilf
- Czy to może być zaburzenie ze spektrum autyzmu? – odpowiada mgr Julia Firlej
- Cechy autyzmu u 6-letniego dziecka – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jak zachęcić nastolatka do nauki? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Problem z dostosowaniem się do poleceń nauczyciela u 6-latka – odpowiada Mgr Magdalena Tylko
- Badanie pod kątem zaburzeń rozwoju ze spektrum autyzmu – odpowiada Lek. Karina Kachlicka
- Problem z nauką u 7-latka – odpowiada mgr Anna Szabłowska
- Czy zachowanie 18-miesięcznego dziecka świadczą o autyzmie? – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
artykuły
Mały diabetyk coraz lepiej radzi sobie w szkole. Nie zawsze jest bezproblemowo
Brak asystenta, strach przed nieznanym, niechęć ze
Praca z dziećmi nadpobudliwymi
Praca z dzieckiem nadpobudliwym wymaga cierpliwośc
Pedagog szkolny - kwalifikacje, zadania, dokumentacja
Pedagog szkolny jest osobą, działania której skupi