Sposoby wychowania 3-latki

Mam zdrowego, pogodnego, spokojnego synka , w lipcu skończy 3 latka. naprawdę nie ma z nim problemu, lecz jak przyjdzie ktos do nas to bardzo sie popisuje. chce byc w centrum uwagi, jak czegos nie zrobimy tak jak chce to str krzyczy, płacze, tupie nogami , wychciewa. Jak goscie pojdą , to synek jest spokojniejszy;) Powiem wprost: dziadkowie strasznie go rozpieszczają, na wszystko pozwalają i jak cos chce to zaraz mu dają. Parę razy poklóciłam sie o to: przeciez synek nie może miec wszystkiego. CZy takie złosci są normalne, czy trzeba Nad małym popracowac ;?;) Maż rowniez na wszystko sie godzi. Mowie, za chwilkę na głowę e nam wejdzie;opd; to jest dziecko jak cos chce to trzeba mu dac. hahah. dziękuje

Być może zachowanie synka mówi o jego większej potrzebie uwagi lub też, że czuje się "odtrącony", gdy są u Państwa goście? Być może inny rodzaj zwracania na niego uwagi i wzmacniania tych zachowań, które Państwo akceptują (np chwalenie go, gdy grzecznie się bawi, chwila w trakcie imprezy, w której poświęcicie uwaga synkowi, by potem postawić mu granice i zająć się sobą, jakaś nagroda- np ulubiona aktywność, sport itp- gdy zachowuje się w sposób akceptowalny itp).

Widzę, że macie Państwo sporo powodów do radości. Rozumiem, że rodzicielska troska powoduje zwątpienie, czy aby na pewno wszystko jest w porządku. Rodzice trzyletnich dzieci bardzo często borykają się z trudnościami wychowawczymi - są one związane z tzw. "buntem trzylatka". Na tym etapie rozwoju dziecka warto ustalić zasady, które będą zrozumiałe dla dziecka i przestrzegania których będzie można od dziecka konsekwentnie wymagać. Naturalne jest to, że maluch podejmie się próby podważenia ustaleń - okaże pewnie przy tym sporo emocji, wzbudzając tymsamym dużo emocji w rodzicach. Warto jednak pamiętać, że konsekwencja rodziców paradoksalnie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Zasady wyznaczają bezpieczny obszar do eksploracji świata. Gdy kara będzie konieczna proszę pamiętać, że trzeba ją dostosować do stopnia przewinienia i wieku dziecka (np. 3 minuty bezczynnego przebywania we wskazanym miejscu, nie dłużej). O ustaleniach trzeba poinformować inne osoby zaangażowane w wychowanie.

Pozdrawiam i życzę sukcesów wychowawczych!
Karolina Drelich