Dlaczego moje dziecko dostaje histerii po powrocie?

Witam jestem mamą 2,5 letniego synka jest ze mną od urodzenia. Rozstaliśmy się z ojcem dziecka już prawie rok temu. Od jakiś 2tyg gdy były partner bierze na kilka godzin syna gdy czas wracać do mnie dziecko dostaje histerii i nie chce do mnie wracać. Po 5min się uspakaja ale męczy mnie fakt że nie chce wrócić do mnie. Wychowuje go sama jestem dobra matka i dbam o niego jak najlepiej potrafię. Ale takie sytuacje mnie martwią ojciec dziecka twierdzi że coś robię dziecku że nie chce do mnie wracać a tak na prawdę przecież gdy nie widzi ojca jest ze mną szczęśliwy tuli się całuję i cały czas przy mnie siedzi trzymając za rękę. Co się z dzieckiem dzieje aż mnie serce boli od takich sytuacji

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Taka sytuacja, dla każdej kochającej matki, byłaby stresująca i bardzo smutna. Rozumiem Pani obawy i cierpienie, a także fakt, że trudno jest odnaleźć się Pani w zachowaniu synka.

Rozstania rodziców, niezależnie od wieku dziecka, zawsze wiele zmieniają w ich życiu. Bardzo ważne jest zauważenie, co takiego dzieje się u ojca, kiedy syn przebywa u niego. Czy rozmawia z nim na temat Państwa rozstania? Ustalenie co tak naprawdę może się tam dziać ma ogromne znaczenie.

Równie istotne jest zwrócenie uwagi na to, co dziecko wie na temat zakończenia przez Państwa związku. Dzieci nie posiadają doświadczenia życiowego, natomiast doskonale operują emocjami. Warto, w dostosowany sposób i według wieku dziecka, rozmawiać z synkiem i wyjaśniać mu pewne sprawny. Możliwe, że wybuchy histerii, jak Pani to nazwała wynikają z niezrozumienia sytuacji, która między Państwem występuje.

Jeśli problem będzie narastał, a przede wszystkim wzbudzał Pani obawy, zachęcam do skorzystania ze wsparcia psychologa dziecięcego. Bardzo ważne jest, aby wybrać specjalistę, który odnajduje się w temacie dzieci, a także ma w tym obszarze doświadczenie.

Pozdrawiam serdecznie.