Histeria u dziecka z powodu rozwodu rodziców

Razem z mężem rozwodzimy się. Nie mieszkamy ze sobą już od ponad roku. Mamy 14 miesięcznego syna. Mój mąż zabiera go do siebie raz w tygodniu na klika godzin. Dziecko jak wraca jest pobudzone, a całą noc Histerycznie wręcz płacze. Nie wiem czym jest to spowodowane. Co chwila się budzi i zanosi płaczem. Jestem tym przerażona. Myślałam, że to chwilowa akceptacja sytuacji, ale jest coraz gorzej. Nie mam pojęcia co się dzieje. Proszę o jakąś wskazówkę, nie wiem co mam zrobić w tej sytuacji.

Witam serdecznie

Myślę, że najlepiej gdyby oboje z mężem udali się Państwo do psychologa , żeby porozmawiać o Waszej sytuacji nauczyć się wspólnie okazywać synkowi czułość, akceptację, wyrozumiałość, tłumaczyć mu , że oboje rodzice , go bardzo kochają i każdemu bardzo na nim zależy. Na wspólnym spotkaniu uda się znaleźć przyczyny zachowania synka i wspólnie temu zaradzić, nauczyć się go wyciszać dając mu przy tym dużo cierpliwości i uczucia. Tal małe dziecko źle znosi zmiany dlatego krok po kroku przyzwyczajanie go do obecności mamy i taty w innym otoczeniu pomału pomoże mu zaakceptować sytuację.
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska psychoterapeuta

Witam. Rozwód jest niezwykle dramatycznym wydarzeniem dla wszystkich członków rodziny - dla dzieci chyba najbardziej. Generalnie zasada jest taka - im więcej współpracy między Państwem jako rodzicami, tym większa szansa, że Państwa syn będzie przechodził rozłam rodziny możliwie jak najspokojniej. Być może przydatna okaże się terapia pary - terapia rozwodowa, której celem może być wygaszenie emocji między Państwem oraz wypracowanie modelu współpracy jako zespołowi rodziców. Pozdrawiam

Witam, być może dziecko nie jest gotowe do kilkugodzinnych rozstań z matką, w sytuacji rozwodowej można kontakty ojca z dzieckiem zorganizować w różny sposób, np umożliwić mu widywanie się z synem w domu, w którym dziecko przebywa z matką i gdzie czuje się bezpiecznie. Być może też kontakty z ojcem są zbyt rzadkie by syn podchodził do nich spokojnie, małe dziecko obdarza zaufaniem najczęściej tylko osoby obecne na codzień, ktoś z kim widuje się raz w tygodniu może być zródłem stresu dla malucha. Pozdrawiam