Córeczka ma ogromny chaos w emocjach. Jednocześnie kocha oboje rodziców, nie rozumie, czemu oni się nie dogadują, czasem lęka się, że ono (dziecko) jest przyczyna kryzysu i rozstania, boi się także odrzucenia, braku miłości (które wiąże z tym, ze jedno z rodziców już nie mieszka z nim) itp. Słowa ojca mogą być wypowiadane w zupełnie innej intencji i kontekście. jeśli jest możliwość, warto porozmawiać o tym z byłym mężem i wspólnie zastanowić się jak można pomóc córeczce. W końcu przestają być Państwo małżonkami, ale nie przestają być rodzicami.
Dzień dobry!
Jest naturalne, że córka w związku z rozwodem, rozstaniem rodziców przeżywa stres, żal i wiele trudnych dla niej emocji. Może je wyrażać, próbować radzić sobie z nimi właśnie poprzez brzydkie słowa, obrażanie rodzica (jednego lub obojga), mówienie "nie lubię cię", "nie chcę tu być", "wolę być z tatą". Może się tak dziać mimo bardzo dobrej, bliskiej, ufnej, bezpiecznej więzi z córką.
Jest jednak również możliwe, że w taki negatywny sposób nastawia córkę ojciec, mówi o matce (lub rodzinie matki) złe rzeczy, wspomina o Pani błędach i winie, sugeruje córce, że jest lepszym rodzicem. Zdecydowanie warto być w kontakcie z ojcem córki, wspólnie ustalać kwestie związane z jej rozwojem i wychowaniem, a także on tym, jakie wspólne stanowisko zajmujemy wobec naszego rozstania, co mówimy o nim dziecku.
Pozdrawiam!
Proszę Pani,
Proszę porozmawiać otwarcie z mężem i ustalić strategie kontaktów i wspieranie dobrego wizerunku u dziecka Państwa obojga. Najwyraźniej dziecko jest w konflikcie, należy jednoznacznie wspierać dobry wizerunek partnera, wtedy konflikt się zmniejszy.
Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski
Dziecko w związku z zaistniałą sytuacją jest zdezorientowane, przeżywa mnóstwo trudnych emocji. Te emocje często są sprzeczne- z jednej strony miłość do rodziców, z drugiej- żal i złość na to co się dzieje. Próbuje dać tym emocjom ujście i wyrazić je jakoś. Proszę zrozumieć, że to co wokół córki obecnie się dzieje, jest dla niej bardzo trudne.
Jednocześnie radziłabym otwarcie porozmawiać z mężem mówiąc o tym, co Pani czuje słysząc takie słowa od córki, a także ustalając, w jaki sposób będziecie Państwo funkcjonować w przyszłości w kontekście relacji dziecko- drugi rodzic. Warto wspomnieć przy tym o uczuciach jakie może to wzbudzać u córki.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Histeria u dziecka z powodu rozwodu rodziców – odpowiada Mgr Anna Ręklewska
- Ból brzucha i nudności u dziecka, którego rodzice rozwodzą się – odpowiada
- Jak porozumieć się z córką po rozwodzie z jej ocem? – odpowiada Piotr Bochański
- Rozwój psychologiczny 3-letniego dziecka – odpowiada Mgr Anna Suligowska
- Brak miłości w związku a dziecko – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zaburzenia depresyjne i myśli samobójcze u 14-latki po rozwodzie rodziców – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Nerwowe zachowanie 4-letniej córki – odpowiada Mgr Dawid Karol Kołodziej
- Rozwód rodziców i myśl o samobójstwie – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Obojętność córki wobec matki – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak przejść proces rozwodu? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
artykuły
Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać dziewczynkę
Zamiłowanie do różu Chociaż wiele mam stara się st
Rozwód rodziców a depresja
Rozwód rodziców jest sytuacją ekstremalną w życiu
Ojciec alkoholik - dorosłe dzieci alkoholików (syndrom DDA). Problemy dzieci z rodzin alkoholowych - depresja i nie tylko
Ojciec alkoholik to koszmar niejednego dziecka. Dz