W jaki sposób rozłożyć obowiązki pomiędzy rodzicami?

witam, jak rozdzielić obowiązki pomiędzy siebie i męża aby nasze dziecko miało równomierny kontakt z obojgiem rodziców? jakie czynności powinno wykonywać z ojcem, a jakie ze mną (matką)?

Dzień dobry,

Podział obowiązków między rodzicami zależy od indywidualnej sytuacji rodzinnej i relacji między partnerami. Dla inspiracji możemy posłużyć się przykładem związku, w którym partner jest osobą pracującą. Warto zaangażować tatę dziecka w wieczorną kąpiel dziecka (słyszymy, że są w tym prawdziwymi ekspertami!), wspólną zabawę i wyjście na spacer popołudniowy z dzieckiem. Proszę nie obawiać się prosić męża o wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności, po powrocie z pracy. Pamiętajmy, ze Pani również cały dzień była na nogach, wiec praca męża niech nie będzie wymówką. W weekend skoncentrujmy się na tym, aby oboje rodziców spędzało czas z dzieckiem, tworząc przyjemne, wspólne chwile dla całej rodziny. Naprawdę wspólna wyprawa rowerowa jest ważniejsza od zrobienia porządków w szafie.

Ale od sztywnego podziału czynności na wykonywane przez kobietę i przez mężczyznę zawsze lepszy jest podział uwzględniający indywidualne cechy, niezależne od płci człowieka. Zdarza się przecież wcale nie tak rzadko, że to mężczyzna jest bardziej zainteresowany kuchnią i jest prawdziwym talentem w gotowaniu. Jeśli zanosi się na dłuższą robotę kuchenną, w tej rodzinie to zapewne mama pójdzie z dzieckiem na plac zabaw, a tata poszaleje w kuchni. Najważniejsze jest, aby zarówno opieka nad dzieckiem, jak i ogarnianie spraw domowych nie były wyłącznie w gestii kobiety, bo nawet jeśli nie pracuje ona zawodowo, to naprawdę nie znaczy, że ma cały dzień wolny, prawda?

Pozdrawiamy,
Zespół Emolium (w konsultacji z działem medycznym Sanofi oraz dr Aleksandrą Piotrowską)